reklama

Odpust w parafii w Porębach Dymarskich. W tym kościele diabeł skrywa się pod amboną [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odpust w parafii w Porębach Dymarskich. W tym kościele diabeł skrywa się pod amboną [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
66
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
GALERIA Parafia pw. św. Stanisława i św. Wojciecha w Porębach Dymarskich (gmina Cmolas) obchodzi dzisiaj odpust. Nabożeństwu odprawionym w zabytkowej świątyni przewodniczył ks. Lucjan Szumierz, dekanatu Kolbuszowa-Wschód.
reklama

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się o godz. 10.30. W nabożeństwie licznie wzięli udział mieszkańcy Porąb Dymarskich oraz zaproszeni goście. 

- Dziękuję księdzu dziekanowi za odprawienie mszy świętej i wygłoszone Słowo Boże. Za przypomnienie o tej wielkiej miłości do Boga i do ojczyzny. Tacy właśnie byli nasi patronowie św. Stanisław i św. Wojciech

- powiedział na zakończenie nabożeństwa ks. Krzysztof Wielgosz, proboszcz parafii w Porębach Dymarskich

Chwilę później, w uroczystej procesji przeszli m.in. ministranci, druhowie z OSP, panie z koła gospodyń wiejskich, osoby niosące feretrony, duchowni oraz ks. Lucjan Szumierz niosący pod baldachimem Najświętszy Sakrament, a za nim pozostali uczestnicy nabożeństwa. 

Pierwotna budowa drewnianego, zabytkowego kościoła miała miejsce w latach 1656-1660 w Cmolasie. W późniejszym okresie, przed 1735 r., dokonano rozbudowy świątyni i dodano wieżę. Jednak po wybudowaniu nowego kościoła w Cmolasie, ten dotychczasowy był nieużywany od 1961 r. W 1977 r. podjęto decyzję o przeniesieniu go do Porąb Dymarskich.

Podczas prac rozbiórkowych w 1978 r. odkryto późnorenesansową polichromię z 1669 r. Kościół posiada bogate wyposażenie ruchome, w tym polichromie figuralne w prezbiterium z 1669 r., ołtarz główny z II poł. XVII w. oraz dwa ołtarze boczne, drewnianą chrzcielnicę z pokrywą z XVII w. i ambonę z XVIII w. 

Warto zwrócić uwagę na ciekawostkę, jaką jest wizerunek diabła Tutivillusa z 1674 r. Znajduje się on pod amboną, z nogą na nogę, trzymając gotowy pergamin do pisania i ptasie pióro w ręku. Na plecach ma skrzydełka, na głowie rogi, a z pyska bucha mu płomień. Za nim znajdują się twarze potępionych dusz. Każdego, kto nie uważa w czasie mszy i słabo się modli, wpisuje na swoją piekielną listę.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama