reklama
reklama

Nowa Wieś w gminie Kolbuszowa z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIASołectwo Nowa Wieś w obiektywie. Zobacz jak wygląda miejscowość w gminie Kolbuszowa z góry.
reklama

Nowa Wieś powstała na początku XVII w. Miejscowość w gminie Kolbuszowa zajmuje powierzchnię ok. 1050 ha i zamieszkuje ją ponad 800 mieszkańców.

Szefową sołectwa Nowa Wieś jest Grażyna Maziarz. W zarządzaniu wsią pomogą rada sołecka, w składzie:

  • Jan Jemioło
  • Krzysztof Wilk
  • Janina Augustyn
  • Adam Urban
  • Maria Bujak
Wzdłuż północnej granicy wsi płynie rzeka Świerczówka, czyli źródłowy dopływ Przyrwy. We wsi znajduje się ciekawy pomnik upamiętniający miejsce, na którym 10 maja 1942 roku Niemcy rozstrzelali 250 Żydów z Rzeszowa.

Borek i Za Gościeńcem

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego. Nowa Wieś graniczy z Brzezówką, Kolbuszową, Trześnią, Siedlanką, Świerczowem i Zapolem. Część wsi nazywana jest przez mieszkańców Borkiem i Za Gościńcem. Nową Wieś zamieszkuje ponad 800 mieszkańców. 

reklama


Janina Augustyn, autorka "U Stóp Jastrzębskiej Góry - Przewodnik po Nowej Wsi", w rozmowie z Korso nadmieniała, że w książce możemy znaleźć informacje na temat życia mieszkańców od początku powstania wsi.

Opisane są w niej obrzędy, tradycje, wszelkiego rodzaju zajęcia mieszkańców. Możemy także tam znaleźć m.in. akt darowizny z XIX wieku. Ciekawostką jest to, że niektóre osoby uczestniczące w formalnym podpisywaniu tego dokumentu nie umiały pisać, więc podpisywały się krzyżykami, zamiast imienia i nazwiska. Dodatkowo w wydawnictwie możemy znaleźć zdjęcia z dawnych czasów.
"Maksymą tego opracowania jest hasło: zachować od zapomnienia..." - Tak rozpoczyna się książka.
Książkę można wypożyczyć w kolbuszowskiej bibliotece. Natomiast 4 egzemplarze wydawnictwa zostały przesłane do Biblioteki Narodowej w Warszawie.

reklama

Trasa przez Białkówkę

Od początku istnienia osada należała do parafii kolbuszowskiej. W 1996 r. zorganizowano nową parafię pw. Św. Brata Alberta, a Nowa Wieś znalazła się w jej granicach.

Miejscowość posiada atrakcyjne tereny leśne przez które przebiega ścieżka przyrodnicza Białkówka. Leśnicy wytyczyli i opisali trasę leśną „zielony i czerwony szlak”, którą można przebyć pieszo, rowerem lub konno. Znajduje się tam 11 miejsc przystankowych, cieszy się ogromną popularnością. Trasa liczy cztery kilometry długości.

Na turystów czeka gospodarstwo agroturystyczne dysponujące dwoma wolnostojącymi drewnianymi domkami, stawem rybnym i paleniskiem.

We wsi znajduje się przedszkole oraz remiza OSP.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama