reklama

Jubileuszowy 10. festiwal Na Strun Dwanaście i Trzy Smyki Kolbuszowa 2023 [ZDJĘCIA WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki, "W hołdzie muzykantom", po raz dziesiąty odbył się w Kolbuszowej (niedziela, 28 maja). Na scenie zaprezentowali się młodzi i jak i ci bardziej doświadczeni artyści.
reklama

W 2013 roku odbył się pierwszy festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki, w którym wzięli udział autentyczni najstarsi muzykanci skrzypkowie lasowiaccy: Jan Cebula, Władysław Pogoda, Jan Marek, Bronisław Płoch, Jan Marzec.

- Pomysł grania muzyki ludowej w jak najprostszy sposób został zainspirowany przez Miejski Dom w Kolbuszowej, pod wpływem "ostatniego Mohikanina polskiego folkloru", Władysława Pogody

- podkreślali organizatorzy festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki "W hołdzie muzykantom”. 

Celem organizatorów festiwalu jest utrwalenie fonograficzne i filmowe tradycji ostatnich tradycyjnych muzykantów z terenu południowo-wschodniej Polski.

 

Ważne jest przekazywanie żywych tradycji muzycznym pokoleniom następnym, aby kontynuować ten przekaz między pokoleniami. Festiwal realizuje tę misję jako mały, kameralny, specjalistyczny festiwal instrumentalny. Prosta muzyka grana na niewielkiej liczbie instrumentów, z dominującymi skrzypcami, fascynuje coraz młodsze pokolenia muzykantów zainteresowanych nią. Wydarzenie festiwalowe składa się z dwóch części: konkursowych prezentacji na scenie, poprzedzonych seminarium poświęconym muzyce ludowej. Wystąpienia seminaryjne prezentują co roku najwybitniejsi naukowcy z przodujących ośrodków uniwersyteckich z całej Polski.

Seminaria cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy muzykantów, muzyków i innych osób zainteresowanych etniczną kulturą. Poruszają interesujące tematy związane z zachowaniem polskiego dziedzictwa kulturowego. Zrealizowano pomysł Władysława Pogody, wyjątkowego i pełnego osobowości muzykanta lesiockiego folkloru, który pragnął powrócić do grania tak, jak grali muzykanci z Huciny i okolicy, z którymi muzykował jako młody chłopak i przez całe swoje życie. Jego celem jest dawanie radości i wytchnienia - "jestem tu, aby was rozweselać". Koncepcja mistrza jest realizowana na scenie kolbuszowskiego festiwalu, na którym występują odchodzące, autentyczne muzykantki i muzykanci, a za nimi podążają nowe pokolenia, zainspirowane ich prawdziwą, żywą muzyką.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama