Reklama

Procesja na zakończenie oktawy Bożego Ciała w kolbuszowskiej kolegiacie. Błogosławiono dzieci i rozdawano cukierki. [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA W czwartek (23 czerwca) w kościołach zakończono oktawę Bożego Ciała. Tego dnia, po nabożeństwie wieczornym, odbyła się procesja, jak również święcono wianki i błogosławiono dzieci. Zobacz zdjęcia z nabożeństwa w kolbuszowskiej koelgiacie.

Tydzień po Bożym Ciele wierni przynieśli do kościoła wianki uplecione z kwiatów i ziół. To symbol bożych darów, jakimi hojnie Bóg obdarzył ziemię, ludzi i wszelkie stworzenie.

Po mszy świętej nastąpił zgodnie z tradycją błogosławieństwo dzieci.

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom liturgii, a szczególnie tym, którzy przez cały tydzień przyczynili się do uroczystego przeżycia oktawy. Dziękujemy także panom niosącym baldachim oraz dzieciom sypiącym kwiaty

- skierowali swoje słowa do parafian kapłani z Parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. 

Po zakończeniu obrzędów dzieci zostały obdarowane słodyczami. To również stały element zakończenia oktawy Bożego Ciała. 

Jak czytamy na stronie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, zgodnie z tradycją, oprawiane w trakcie oktawy Bożego Ciała procesje i nabożeństwa, miały za zadanie wybłagać urodzaj. W tym czasie powstrzymywano się również od wykonywania pewnych prac, jak np. prania bielizny kijankami (drewnianymi łopatkami, którymi uderzano o brudną tkaninę). 

- Wito wianki z wonnych ziół i kwiatów, które święcono ostatniego dnia oktawy. Wianki te wieszano w domach i przechowywano przez cały rok – stare należało spalić, nigdy nie wolno było ich wyrzucić. Wierzono, że posiadają szczególną moc - informują pracownicy MKL w Kolbuszowej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy