reklama

Mini las w słoiku krok po kroku. Poradnik uczniów z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FreePik

Mini las w słoiku krok po kroku. Poradnik uczniów z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni - Zdjęcie główne

Kiedy już nasz mały ogród jest skończony, umieszczamy go w wybranym miejscu w domu. | foto FreePik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EDUKACJA Zieleń uspokaja, oczyszcza i jest najpiękniejszą ozdobą wnętrz. Nic więc dziwnego, że las w słoiku stał się tak bardzo popularny i jest jedną z najchętniej wybieranych ozdób ostatnich lat.
reklama

W sklepach dostępnych jest wiele takich kompozycji w szkle, ale największą satysfakcję przyniosą te zrobione przez nas samych. Tworzenie takiej dekoracji jest niesamowicie łatwym i przyjemnym procesem. Uczennice Zuzanna Bajor i Aleksandra Chmielowska z 1 klasy ZSA-E w Weryni przekonały się o tym, tworząc swoje pierwsze kompozycje na warsztatach odbywających się w ramach zajęć praktycznych na kierunku technik architektury krajobrazu. 


Łatwe wykonanie 


Pierwszoklasistki wyjaśniają, że przed przystąpieniem do tworzenia lasu należy dokładnie wyczyścić słoik. Na dno wysypujemy warstwę keramzytu lub żwiru, który będzie stanowić drenaż i chronić rośliny przed nadmiarem wody. Następnie wykładamy warstwę ziemi, węgla aktywnego (jeśli słoik ma być zamknięty), piasku i po raz kolejny ziemi – lekko ugniatamy. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w słoiku  roślin. W miejscu, w którym chcemy je posadzić, robimy mały dołek i wprowadzamy w niego sadzonkę. Możemy przyozdobić naszą kompozycję za pomocą mchu, żwiru, kamieni, kory lub innych dodatków. 

Idealne miejsce


Kiedy już nasz mały ogród jest skończony, umieszczamy go w wybranym miejscu w domu. Stanowisko nie powinno być narażone na zbyt dużo światła i ciepła, ale też nie może być zbyt ciemne. Słoik możemy zamknąć, ale nie od razu, najlepiej poczekać z tym kilka dni, a później obserwować, czy na ściankach skrapla się woda. Jeśli tak, to ponownie otwieramy słoik i pozwalamy odparować nadmiernej ilości wody. 

- Lasy zamknięte w szkle nie potrzebują opieki, ponieważ żyją z przetworzonego tlenu, skroplonej wody i składników odżywczych. Sadzonki w szkle bez przykrycia zraszamy mniej więcej raz na tydzień

- tłumaczą uczennice ze szkoły w Weryni. 

Aby wykonać taką dekorację, będziemy potrzebować:

  • słoik
  • keramzyt
  • ziemię
  • piasku, żwir lub drobne kamyki
  • mech
  • węgiel aktywny (jeśli słoik ma być zamknięty)
  • około 3 małych roślin

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama