Reklama

Rok temu pożegnaliśmy czwórkę znanych mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Pamiętamy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rok temu pożegnaliśmy czwórkę znanych mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Pamiętamy - Zdjęcie główne

Rok temu pożegnaliśmy czwórkę znanych mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Pamiętamy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZMARLI Początkiem lutego 2022 roku pożegnaliśmy czwórkę mieszkańców powiatu kolbuszowskiego - lekarza, dwóch nauczycieli i duchownego.

 W lutym 2022 r. zmarli: Halina Samojedny, Mirosław Drzał, ks. Stanisław Ozga oraz Bogusław Rychlicki. 

Śmierć nauczyciela

W środę, 2 lutego 2022 r. zmarł Mirosław Drzał. Był on wieloletnim nauczycielem w Szkole Podstawowej w Kopciach (gm. Dzikowiec). - Pogrążeni w żalu informujemy o zakończeniu ziemskiej wędrówki przez pana Mirosława Drzała – długoletniego wychowawcy i nauczyciela naszej szkoły - pisali pracownicy szkoły.

- Śmierć bliskiej osoby jest zawsze ciosem. Dzisiaj ten cios dotknął nas wszystkich. Odszedł od nas człowiek dobry i szlachetny, nauczyciel wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Pozostanie w naszej pamięci jako przyjaciel, pedagog pełen pasji oddany uczniom i naszej szkole, a przede wszystkim człowiek przepełniony dobrem i życzliwością dla innych

- wspominali dyrektor i pracownicy placówki w Kopciach.

Odszedł ksiądz

W czwartek, 3 lutego 2022 r. zmarł ks. prałat Stanisław Ozga. Urodził się on w Porębach Wolskich (parafia Raniżów). Ks. Stanisław Ozga był emerytowanym proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grzęsce. Tam też odbyły się uroczystości pogrzebowe. 

Pogrzeb śp. ks. Stanisława Ozgi odbył się w sobotę, 5 lutego. Jak czytamy na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej, ks. Stanisław Ozga urodził się 18 października 1949 r. w Porębach Wolskich (gmina Raniżów). Po ukończeniu studiów w przemyskim WSD przyjął święcenia kapłańskie 15 czerwca 1974 r. w Przemyślu. Pracował jako wikariusz w Szebniach i Przeworsku.

Od 1983 r. do czasu przejścia na emeryturę (2020) był proboszczem parafii w Grzęsce. W 1986 r. został odznaczony przywilejem Expositorium Canonicale, zaś od 2010 r. był Honorowym Kanonikiem Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej.

Zmarł nauczyciel

W środę, 9 lutego 2022 r. zmarł Bogusław Rychlicki, wieloletni nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej.

Od 1963 r. pracował jako wychowawca i nauczyciel wychowania fizycznego. Uprawiał wiele dyscyplin sportowych, był trenerem, dużą część życia poświęcił pracy społecznej.

- Jako serdeczny Kolega i Przyjaciel z niezwykłym poczuciem humoru zostanie w naszej pamięci i w naszych sercach na zawsze

- pisali jego współpracownicy.

Bogusław Rychlicki wspólnie z Adamem Kozubalem napisali książkę pt. "Sport - ludzie, pasje, wydarzenia". 

- Niezwykle inteligentny, zawsze pogodny, nawet do fikołka na WF-ie nie zmuszał na siłę. Współpracowaliśmy ze sobą (już po latach szkolnych) przy okazji jego prezydentury w Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej. Rozwaga, spokój, mądrość, klasa i poszanowanie drugiego człowieka. Jeden z tych ludzkich Aniołów, które miałam zaszczyt spotkać

- napisała pani Ewa.

Bogusław Rychlicki urodził się 3 maja 1940 roku w Majdanie Królewskim. W 1961 roku zdał egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1963 roku. Uczył wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej. W latach 1971 - 2005 pracował w kolbuszowskim liceum ogólnokształcącym, aż do momentu przejścia na emeryturę. 

- Całe swoje dorosłe życie dzielił pomiędzy pracą zawodową a działalnością społeczną

- pisał Marian Piórek w Słowniku nauczycieli, członków i pracowników ZNP powiatu kolbuszowskiego. 

Był m.in. przewodniczącym rady uczelnianej, instruktorem ZHP, członkiem i założycielem Spółdzielni Mieszkaniowej w Kolbuszowej, członkiem prezydium Związku Piłki Ręcznej w Rzeszowie, członkiem zarządu Klubu Kolbuszowianka, przewodniczącym Rady Osiedla nr 2 (1997 - 2005), czy ławnikiem sądowym.

Bogdan Rychlicki otrzymał też wiele odznaczeń państwowych i branżowych. M.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi i Złotą oznakę "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej". 

Odeszła lekarz

10 lutego 2022 r. odeszła Halina Samojedny. Była cenionym i znanym lekarzem nie tylko w powiecie kolbuszowskim. Miała 65 lat. Była ona także kierownikiem ośrodka zdrowia w Cmolasie. 

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci pani doktor Haliny Samojedny – kierownika ośrodka zdrowia w Cmolasie, której de facto byłem pacjentem. Funkcję kierownika ośrodka objęła 1 maja 1989 roku po nieodżałowanym śp. Krzysztofie Koźle, który również w stosunkowo młodym wieku odszedł z tego świata

- mówił Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas i dodał:

- Przez te wszystkie lata była przyjaciółką, opiekunką i przewodnikiem pracowników cmolaskiego ośrodka. Była lekarzem, który znał każdy problem i każdy zakątek budynku ośrodka. Lekarzem, który swoją niezwykłą osobowością stwarzał atmosferę spokoju i zaufania, szczególnie w tych trudnych czasach pandemii. Uważała pełne oddanie choremu i cierpiącemu człowiekowi za fakt naturalny, niewymagający żadnego wyróżnienia. Miała w sobie, w sposobie bycia, w sposobie odnoszenia się do innych, kulturę i dobroć. Była człowiekiem niezwykłej szlachetności i taką wśród nas pozostanie. Odeszła otoczona powszechnym szacunkiem i przyjaźnią w okresie, w którym jest potrzebna naszej lokalnej społeczności. Żegnam ją z wielkim żalem. Cześć jej pamięci - wspominał wójt. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy