reklama
reklama

Wybory 2023. Przypominamy, jak zagłosować, żeby nasz głos był ważny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Paulina Jęczmionka-Majchrzak

Wybory 2023. Przypominamy,  jak zagłosować, żeby nasz głos był ważny - Zdjęcie główne

Ostatnim krokiem, by oddać ważny głos, jest złożenie karty wyborczej na pół i wrzucenie jej do urny. | foto Paulina Jęczmionka-Majchrzak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z KRAJUW niedzielę, 15 października, Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w sejmie i senacie. Jak zagłosować, aby nasz głos był ważny i nie trafił do kosza? Krótkie przypomnienie najważniejszych zasad.
reklama

Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę, 15 października, w godzinach od 7:00 do 21:00. By móc wziąć udział w głosowaniu, należy upewnić się, że jesteśmy wpisani do spisu wyborców w miejscu, w którym planujemy głosować. Jeśli aktualnie przebywamy w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani, to właśnie tam jesteśmy ujęci w spisie wyborców.

Tylko z dowodem tożsamości. O czym trzeba pamiętać, idąc na wybory? 

Do lokalu wyborczego musimy udać się z ważnym dokumentem tożsamości. Może to być dowód osobisty, ale także paszport, czy legitymacja studencka. Co ważne, w tym roku swoją tożsamość możemy potwierdzić za pomocą mObywatela, czyli aplikacji, która oferująca mobilne wersje dokumentów w postaci cyfrowej. Musimy pamiętać, że dowód, który przedstawimy, musi posiadać zdjęcie, które nie budzi wątpliwości co do naszej tożsamości. 

reklama

Po sprawdzeniu naszych danych otrzymany od członka komisji trzy karty: jedną z listą kandydatów i kandydatek do Sejmu, drugą do Senatu, a trzecią z pytaniami referendalnymi. Ich odbiór potwierdzamy podpisem w spisie wyborców. Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej  Komisji Wyborczej. 

Idąc na wybory, nie musimy pamiętać o swoim długopisie. Znajdować się on będzie w każdej kabinie, w której będziemy wypełniać karty. 

Na kartach, w wyborach parlamentarnych, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku wybranej przez nas osoby. Postawienie znaku X na karcie w wyborach do sejmu oznacza jednocześnie oddanie głosu na daną listę wyborczą (komitet wyborczy) oraz na konkretnego kandydata/kandydatkę. 

reklama

Na karcie w wyborach do senatu wybieramy jednego z kandydatów/kandydatek.

Jak oddać głos, aby był ważny? Nie popełniaj tych błędów 

Aby głos był ważny, w kratce z lewej strony, obok nazwiska kandydata lub kandydatki, należy postawić znak X, czyli co najmniej dwie przecinające się wewnątrz kratki linie. Jakiekolwiek dopiski – zarówno wewnątrz kratki, jak i poza nią – nie mają wpływu na ważność głosu.

Co sprawi, że głos będzie nieważny?

  • Umieszczenie znaku X w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście;
  • Niepostawienie znaku X w żadnej kratce;
  • Postawienie znaku innego niż X w obrębie kratki.
Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, głosować możemy tylko na kartach, które otrzymany od komisji wyborczej. Nieważne będą karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

reklama

Informacje o tym, jak oddać ważny głos, zapisane będą również na karcie wyborczej, jeżeli jednak nadal bedziemy mieć wątpliwości, to o pomoc możemy poprosić członka komisji 

– zaznacza PKW. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama