Reklama

ZUS namawia emerytów do zmian. Seniorzy przejdą do sieci? Teraz mają świetny pretekst: mLegitymację

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI To już pewne. Każdy emeryt lub rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Oznacza to, że poprzedni dokument będą mogli schować do szafy. Pytanie, czy każdy upoważniony zdecyduje się na taką innowację.

ZUS informuje, że można już korzystać z mLegitymacji. Dokument w takiej formie ma trafić do wszystkich rencistów i emerytów. 

ZUS wysyła mLegitymację. Co z plastikową kartą? 

Monika Kiełczyńska z ZUS informuje, że każdy emeryt lub rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie można przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Aby z niej skorzystać, wystarczy w aplikacji mObywatel wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać Legitymacja emeryta-rencisty

– tłumaczy Monika Kiełczyńska. Jak dodaje, emeryci i renciści, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, automatycznie otrzymają ją również w wersji elektronicznej. 

Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej. mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.

Jeżeli okażę się, że mobilny dokument zawiera błędy, należy skontaktować się z najbliższym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można również skontaktować się z pracownikiem Centrum Obsługi Telefonicznej od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-18:00, tel. 22 560 16 00.

Legitymacja rencisty, dlaczego warto mieć ją przy sobie? 

Korzystając z legitymacji emeryta-rencisty, jej właściciel może cieszyć z pewnych przywilejów, są to np. zniżki na bilety komunikacji lokalnej czy dalekobieżnej – dlatego niewątpliwie jest to coś, o co warto zadbać. Musimy jednak wiedzieć, że lista jest znacznie szersza i zazwyczaj inna w przypadku różnych samorządów. Zniżek na usługi udzielają również przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych oraz instytucje oferujące zabiegi zdrowotne. Co ważne, jeżeli senior zdecyduje się na wersję online, nie musi składać żadnego wniosku. Inaczej jest w przypadku tradycyjnej formy karty, na którą trzeba złożyć wniosek w odpowiednim zakładzie. 

Czy do mLegitymacji uda się przekonać seniorów? Cześć zapewne tak. Jest to na pewno wygodna forma, dzięki której wychodząc z domu nie będzie trzeba się zastanawiać, czy mamy przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty. Seniorzy muszą sobie jednak zdawać sprawę, że w niektórych przypadkach oprócz legitymacji zostaną poproszeni o pokazaniu dowodu osobistego. 

Emerytka, pani Małgorzata przyznaje, że to dla niej dużo udogodnienie. Nie ma jednak wątpliwości, że wiele jej koleżanek i wielu kolegów nie zdecyduje się na taką innowację. 

Ja wiem, że dla osób poniżej 50. roku życia to żadna rewolucja. Oni po prostu przyjmują takie rzeczy do wiadomości, po czym wchodzą w telefon i ściągają. U ludzi w moim wieku, czyli 70 plus, jest trochę inaczej. Ja dopiero w grudniu zdecydowałam się na smartfona i to dlatego, żeby móc w końcu korzystać ze zniżek w różnych marketach. Już nie muszę mieć pliku plastikowych kart i to jest wygodne, dlatego chętnie zamienię zwykłą legitymację na tę w telefonie. Wiem jednak, że mnóstwo ludzi się na to nie zdobędzie – chociażby mój mąż

– przyznaje w rozmowie z nami. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy