Reklama

Znamy termin kolejnego spotkania w sprawie dużej obwodnicy Kolbuszowej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA w Rzeszowie

Znamy termin kolejnego spotkania w sprawie dużej obwodnicy Kolbuszowej  - Zdjęcie główne

Z dziewięciu wariantów przebiegu dużej obwodnicy Kolbuszowej zostało cztery. | foto GDDKiA w Rzeszowie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolejna okazja do spotkania z projektantami dużej obwodnicy Kolbuszowej już w lipcu. Mieszkańcy podczas dyskusji będą mogli wyrazić swoją opinię na temat czterech już opcji przebiegu drogi.

Firma Promost Consulting, która pracuje nad zaprojektowaniem przebiegu dużej obwodnicy Kolbuszowej, w imieniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprasza na spotkanie informacyjne. 

 

Porozmawiają

Podczas posiedzenia przekazane zostaną kolejne informacje dotyczące projektowanej obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. 

Spotkanie odbędzie się 12 lipca (wtorek) o godz. 16 w budynku Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu przy ul. Wolskiej w Kolbuszowej. 

Wszelkie uwagi, wnioski i zastrzeżenia do przedstawionych wariantów przebiegów obwodnicy mieszkańcy mogą zgłaszać na spotkaniu informacyjnym. Do 26 lipca można będzie przesłać swoją opinię w formie pisemnej pocztą tradycyjną bądź elektroniczną do siedziby firmy. 

 

Minął rok

Przesłane opinie zostaną przeanalizowane i w przypadku uzasadnionych, czyli możliwych do zastosowania ze względów technicznych, prawnych i finansowych, zostaną uwzględnione. 

Minął rok od podpisania umowy na opracowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Kolbuszowej. Opracowanie obejmowało studium korytarzowe, studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dokumentację dla obwodnicy Kolbuszowej za kwotę 2 898 029,32 zł wykonuje Promost Consulting. Planowany termin jej opracowania to marzec 2024 roku.

 

Cel inwestycji

 Inwestycja planowana jest do realizacji, w systemie projektuj i buduj, w latach 2026-2030. Obwodnica Kolbuszowej powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP o długości ok. 12,5 km.

- Celem budowy obwodnicy Kolbuszowej jest więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście - zaznacza Joanna Rarus, rzecznik prasowy GDDKiA.

Jak dodaje, nowa trasa usprawni tranzyt w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom - Rzeszów i dalej w kierunku południowym, tj. do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. 

Wybrane warianty obwodnicy

Przebieg obwodnicy w wariancie 2 (długość 13,4 km) kolor jasnoniebieski

Rozpoczyna się w Cmolasie. Obwodnica będzie łączyć się za pomocą skrzyżowania z istniejącym przebiegiem DK9. Następnie droga przechodzi nad linią kolejową 71. Trasa obwodnicy wchodzi na teren Zarębek i omija miejscowość północną stroną. Na dalszym odcinku trasa omija ogródki działkowe i tereny leśne. 

Odcinek dochodzi do Kolbuszowej, gdzie zaprojektowano skrzyżowanie z drogą wojewódzką 875 oraz drogą gminną. Na dalszym odcinku trasa przebiega przez Kolbuszową Górną, Werynię, Kupno oraz Widełkę. Obwodnica omija te tereny północną stroną. Wariant kończy się skrzyżowaniem z istniejącym przebiegiem drogi krajowej DK 9 i drogi powiatowej w Widełce. 

 

Przebieg obwodnicy w wariancie 3 (długość 8,5 km) kolor pomarańczowy

Rozpoczyna się w Kolbuszowej. Obwodnica będzie łączyć się za pomocą skrzyżowania z istniejącym przebiegiem DK9. Zlokalizowano wiadukt nad linią kolejową. Na dalszym przebiegu zlokalizowano dwa skrzyżowania z drogą wojewódzką i z drogą gminną.

Od skrzyżowania z drogą powiatową obwodnica przebiega obrzeżami Kolbuszowej. W dalszym przebiegu wchodzi na teren Kolbuszowej Górnej. 

Później trasa przechodzi wiaduktem nad drogą powiatową oraz nad linią kolejową nr 71 i drogą gminną. W tej opcji zaprojektowano obiekt mostowy na cieku Górnianka. Obwodnica kończy się w rejonie zakładu produkcyjnego Wienerberger Ceramika Budowlana. 

 

Przebieg obwodnicy w wariancie 4 (długość 12,5 km) kolor niebieski

Rozpoczyna się w Cmolasie. Obwodnica będzie łączyć się za pomocą skrzyżowania z istniejącym przebiegiem DK9. Następnie droga przechodzi nad linią kolejową 71. Później trasa wchodzi na teren gminy Kolbuszowa i od północnego wschodu omija Zarębki. 

Zaprojektowano obiekt mostowy na rzece Przyrwa. Następnie obwodnica wchodzi na teren Kolbuszowej i łączy się z drogami wojewódzką nr 875 i gminną. Dalej trasa przechodzi obrzeżem obszaru leśnego, dochodząc do następnego skrzyżowania z drogą powiatową.

Od skrzyżowania inwestycja jest zlokalizowana na terenie Kolbuszowej. Dalej trasa przebiega w kierunku południowo – wschodnim przez miejscowości: Kolbuszowa Górna, Werynia, Kupno i Widełka. Zaprojektowano drugi na trasie wiadukt nad linią kolejową nr 71. Wariant 4 obwodnicy włącza się prostopadle do przebiegu istniejącej DK 9. Na przecięciu dróg zlokalizowano skrzyżowanie.

 

Przebieg wariantu 9 (długość 17,13 km) kolor czerwony

Rozpoczyna się w Cmolasie. Obwodnica będzie łączyć się za pomocą skrzyżowania z istniejącym przebiegiem DK9. Z uwagi na długość odcinka trasa przecina wiele cieków wodnych i dróg. 

W tym wariancie zaprojektowano most nad Dąbrówką. Na dalszym odcinku obwodnica przecina linię wysokich napięć Nowa Dęba – Kolbuszowa oraz Chmielów – Boguchwała. Następnie droga przebiega na wiadukcie, następnie nad Dopływem z Izdebnika na obiekcie mostowym. 

Następnie trasa wchodzi na teren gminy Kolbuszowa. W Świerczowie zlokalizowano skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 875. Następnie trasa obwodnicy za obiektem mostowym na cieku Świerczkówka przebiega przez teren Nowej Wsi.

Trasa przecina linię wysokiego napięcia Rzeszów – Połaniec. Na tej trasie zaprojektowano skrzyżowanie z drogą powiatową. Kolejnymi obiektami na trasie wariantu 9 są wiadukt nad drogą gminną oraz obiekt mostowy nad Przyrwą.

Za mostem droga wchodzi na teren obrębu ewidencyjnego Domatków i omija łukiem Brzezówkę po południowej stronie. Następnie obwodnica przechodzi nad ciekiem "Dopływ spod Domatkowa (Nil)" na terenie Kolbuszowej Górnej oraz nieco dalej przecina linię wysokiego napięcia po raz drugi. Zlokalizowano skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 987. 

Na końcowym odcinku obwodnica przebiega przez tereny rolnicze w Kupnie i łączy się z istniejącym przebiegiem DK9 przed zabudową miejscowości. Na tej trasie zlokalizowano skrzyżowanie łączące istniejący przebieg DK9 z obwodnicą. 

Na mapie poszczególnymi kolorami zaznaczono warianty przebiegu obwodnicy Kolbuszowej. Z nich zostanie wybrany ostateczny korytarz obwodnicy.

Źródło: GDDKiA

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy