Reklama

Znaleziono kolejne padłe zwierzę. Pomór szerzy się w powiecie kolbuszowskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Znaleziono kolejne padłe zwierzę. Pomór szerzy się w powiecie kolbuszowskim  - Zdjęcie główne

Myśliwy znalazł kolejnego chorego dzika. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Chorych dzików przybywa. Kolejne padłe zwierze, u którego potwierdzono Afrykański pomór świń, znaleziono w lesie w Świerczowie. Żołnierze przeczesywali także lasy w okolicach Ostrów Baranowskich.

To już dziesiąty przypadek chorego dzika w powiecie kolbuszowskim. To zła wiadomość, szczególnie dla hodowców świń. Więcej przypadków Afrykańskiego pomoru świń oznaczać może większe restrykcje w hodowlach, czy sprzedaży tuczników. 

Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii poinformował, że w środę, 4 maja myśliwy znalazł padłego dzika w Świerczowie. Zwierze nie żyło od około dwóch dni. Pobrana została od niego próbka do badań. Wynik niestety po raz kolejny okazał się pozytywny i wskazał, że dzik był nosicielem śmiertelnego dla świń wirusa ASF. 

Dodatkowo w sobotę, 7 maja 25 żołnierzy i 20 myśliwych przeczesywało lasy i zagajniki w okolicach Ostrów Baranowskich (gmina Cmolas). Poszukiwania nie dały rezultatu, nie znaleziono padłych dzików. Podobne działania zaplanowane są na sobotę, 21 maja. 

POMÓR U ŚWIŃ

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób, np. gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, padnięcia bez innych wyraźnych objawów. Dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach, na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów, należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

ZGŁOSZENIA

Przypadki znalezienia zwłok martwego dzika należy zgłaszać do właściwego lekarza weterynarii.

W przypadku powiatu kolbuszowskiego zgłoszenia przyjmuje

Powiatowy Lekarz Weterynarii

lek. wet. Marek Olszowy

telefon: 691 909 925.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy