Reklama

Zmiany w otwarciu dworca w Kolbuszowej. Radni miejscy zadecydowali

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: A. Pocałuń

Zmiany w otwarciu dworca w Kolbuszowej. Radni miejscy zadecydowali - Zdjęcie główne

Radni zadecydowali większością głosów, że dworzec w Kolbuszowej będzie otwarty przez cały tydzień. | foto A. Pocałuń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Część radnych miejskich była za otwarciem dworca w niedzielę. Pozostali tak jak przedstawiciele magistratu twierdzili, że sześć dni w tygodniu w zupełności wystarczy. Na czym stanęło?

Wracamy do tematu otwarcia dworca w Kolbuszowej. Przypomnijmy, że na początku zakładano, że nowoczesne centrum przesiadkowe przy ul. ks. Ruczki będzie otwarte przez sześć dni w tygodniu, a w niedzielę będzie zamknięte na klucz. Wtedy to nie będzie można skorzystać z poczekalni czy toalet. Ten pomysł nie do końca podobał się samorządowcom. 

 

Regulamin do poprawy

Członkowie Rady Miejskiej w Kolbuszowej podczas marcowej sesji po raz kolejny pochylili się nad tematem regulaminu dworca przy ul. Ruczki. - Ten punkt był już procedowany na poprzedniej sesji - zaczął Krzysztof Matejek, sekretarz gminy Kolbuszowa. - Po analizie nadzoru prawnego wojewody nasz opiekun doszedł do wniosku, że pewne zapisy były powtórzeniem ustawy. Została nam zwrócona na to uwaga - dodał. 

Zapisy, które zostały powtórzone z ustawy, zostały wycięte. Czyli jeszcze raz ten sam regulamin, ale już w poprawionej formie według zaleceń nadzoru wojewody musiał zostać przegłosowany przez kolbuszowską radę miejską. 

 

Radny Karkut: przez siedem dni 

Głos w tej sprawie jako pierwszy zabrał radny Michał Karkut, mówiąc, że pojawiły się głosy mieszkańców, którzy chcą, aby dworzec otwarty był przez siedem dni w tygodniu. 

- Dopatrzono się naszej pomyłki albo celowego działania. Chodzi o to, że dworzec powinien również być czynny w niedzielę. Autobusy przecież będą kursować - powiedział radny z Kolbuszowej Górnej. 

- Pomieszczenie powinno być otwarte jak również toaleta. Tutaj prosiłbym o dopisanie takiego punktu i poprawienie regulaminu w tym zakresie - upierał się Michał Karkut. 

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, wyjaśnił, że na początku chcą sprawdzić, jak dworzec będzie działał przez sześć dni w tygodniu. - Zawsze można w dowolnym czasie wrócić do tego, żeby dworzec był czynny również i w niedzielę - zaznaczył Jan Zuba. 

Jak zaznaczył, Urząd Miejski w Kolbuszowej jest już po przetargu na usługę sprzątania dworca. - W warunkach przetargu określiliśmy czas funkcjonowania dworca i godziny sprzątania. Jest to 16 godzin przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku i osiem godzin w sobotę - tłumaczył włodarz. 

Czas pokaże

- Jeśli chodzi o niedzielę, zobaczymy. Kiedy okaże się, że liczba pasażerów, którzy będą chciały korzystać z dworca, będzie rzeczywiście taka, że będzie wskazywać na potrzebę otwarcia również w niedzielę, to wtedy wrócimy do tego tematu - zaznaczył Jan Zuba. - Najpierw sprawdźmy, jak będzie wyglądać sytuacja

- nadmienił burmistrz. Szef kolbuszowskiego magistratu dodał, że największe natężenie ruchu podróżnych odbywa się w dni robocze. Jeżeli się przyjrzymy rozkładowi jazdy autobusów czy pociągów, to również ten rozkład wskazuje na to, że głównie służy obsłudze osób dojeżdżających do pracy i do szkoły. - Moja prośba jest taka, zacznijmy od sześciu dni, jeżeli się okaże, że sytuacja wymaga również dołożenia niedzieli, to tak zrobimy - podsumował Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

 

Także radny Józef Fryc był za tym, żeby dworzec otwarty był przez cały tydzień. - Za każdym razem mieszkańcy pytają, dlaczego nie będzie otwarty w niedzielę. Oczywiście, że na tygodniu będzie zwiększone natężenie ruchu, ale dlaczego nie można przyjść w niedzielę i skorzystać z dworca, z poczekalni, z toalet i z terenu, który został przeznaczony dla mieszkańców całej gminy Kolbuszowa? - dopytywał samorządowiec.

Zdaniem radnego i mieszkańców, z którymi rozmawiał, dworzec autobusowy powinien być czynny przez cały tydzień.

-  Wnioskowaliśmy od samego początku, żeby dworzec był otwarty w niedzielę i dzisiaj na prośbę mieszkańców składamy wniosek do wysokiej rady, aby rozpatrzyła go w sposób pozytywny - nadmienił radny Fryc z Kolbuszowej.

Radny Michał Karkut dalej podtrzymywał swój wniosek formalny, aby dworzec otwarty był w niedzielę od godz. 8 do godz. 16. Ostatecznie ta poprawka została przyjęta przez radnych. 

- Wszystko wskazuje na to, że sprawdzimy teraz zainteresowanie podróżnych w odwrotną stronę. Dworzec zostanie otwarty również i w niedzielę. Jeżeli okaże się, że nie ma zainteresowania, będziemy się zastanawiać, czy nie zmniejszać godzin otwarcia - podsumował Krzysztof Wójcicki, członek prezydium Rady Miejskiej w Kolbuszowej. 

Dworzec otwarty również w niedzielę - tak głosowali radni

Za: Barbara Bochniarz, Julian Dragan, Barbara Draus, Józef Fryc, Mirosław Kaczmarczyk, Michał Karkut, Grażyna Maziarz, Dorian Pik, Zbigniew Pytlak i Krzysztof Wójcicki

Przeciw: Stanisław Dworak, Grażyna Halat, Adam Kaczanowski, Krzysztof Kluza, Stanisław Rumak, Barbara Szafraniec, Bronisław Wiktor

 

Wstrzymali się: Paweł Michno, Piotr Panek, Roman Ząbczyk

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy