Reklama

Zmiana w przepisach, kierowca musi to mieć na wyposażeniu samochodu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zmiana w przepisach, kierowca musi to mieć na wyposażeniu samochodu - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Choć panuje powszechna opinia, że ten przedmiot jest obowiązkowy, wielu kierowców nadal nie posiada go w swoim aucie. Wkrótce w prawie pojawi się zapis, który to zmieni. Sprawdź dokładnie, co trzeba będzie wozić w każdym bagażniku.

Poniższe informacje powinien przyswoić każdy kierowca, niedługo nowe przepisy wejdą w życie.

Apteczka pierwszej pomocy

Wbrew powszechnej opinii, apteczka nie jest wymaganym wyposażeniem w samochodzie. Jednak nawet większość kierowców, którzy myślą inaczej, i tak nie przykłada do niej większej wagi. A to wielki błąd. Bo jak udzielić pomocy, kiedy nie mamy pod ręką podstawowych przyborów? Poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski zaniepokojony brakiem wyobraźni kierowców w tej kwestii, wystosował interpelację ws. ustanowienia apteczki pierwszej pomocy obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdów.

Nieaktualne przepisy

Od wielu lat nie było większych zmian w przepisach dotyczących akcesorium ratowniczego, niezbędnego w transporcie drogowym. Obecnie kierowcy zobowiązani są do posiadania gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Prawo nakłada też na każdego obywatela obowiązek niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia. Ale czy ktoś dotychczas zastanowił się, czym właściwie mamy jej udzielać, skoro po drogach wciąż jeżdżą samochody bez apteczek? Poseł Miszalski swój wniosek uzasadnia m.in. tym, że wypadamy niekorzystnie na tle innych krajów, z których większość nałożyła na swoich obywateli konieczność wyposażenia pojazdu w zestaw do pomocy przedmedycznej.

Nie musisz czekać

Choć nie ma takiego obowiązku, możesz wyposażyć auto w apteczkę już teraz. W sklepach motoryzacyjnych i marketach sprzedawane są gotowe zestawy z potrzebnym wkładem. Warto co kilka miesięcy weryfikować ich datę przydatności do użycia. Pamiętaj też o wykonywaniu przeglądu swojej gaśnicy. Dodatkowo w bagażniku powinna znaleźć się też kamizelka odblaskowa, która zapewni ci bezpieczeństwo, kiedy np. w czasie nocnej podróży będziesz zmieniać dziurawe koło.

Co musi zawierać apteczka?

Nie ma uniwersalnych wytycznych w tej sprawie, ale przyjmuje się, że każdy zestaw powinien zawierać co najmniej:

  • instruktaż udzielania pierwszej pomocy,
  • jałowe opatrunki, gazy, bandaże, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku,
  • opaskę elastyczną,
  • środek do dezynfekcji ran,
  • koc termiczny,
  • trójkątną chustę,
  • agrafki i nożyczki,
  • maskę do bezkontaktowego sztucznego oddychania.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy