Reklama

Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawimy zegarki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawimy zegarki? - Zdjęcie główne

Kiedy w tym roku zmienimy czas z zimowego na letni? | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Po raz kolejny zbliża się ta noc, podczas której przestawimy zegarki. Naukowcy i ekonomiści od lat powtarzają, że trzeba odejść od tej praktyki. Czy jest na to szansa?

Wskazówki zegarków przestawiamy dwa razy w roku. Dzieje się tak w ostatni weekend marca (przejście na czas letni) i pod koniec października (na czas zimowy). Właśnie zbliża się ten moment, w którym kolejny raz doświadczymy zmiany. W nocy z 25 na 26 marca przestawimy zegarki z godziny 2 na 3. 

Tradycyjna zmiana czasu

Zmiana czasu to pewnego rodzaju tradycja gospodarcza sięgająca 1916 roku, mająca wydłużyć dzień pracy i pomóc zaoszczędzić energię elektryczną. Chodziło o m.in. robotników w fabrykach, którzy mogli wykonywać swoje zadania dłużej przy świetle dziennymi. Jednak już od lat ekonomiści podkreślają, że ten powód się współcześnie wyczerpał.

Szkodliwa zmiana czasu

Także naukowcy i lekarze twierdzą, że zmiana czasu jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Przez krótki okres po przestawieniu zegarów można odczuwać szereg dolegliwości. Od zmęczenia, znużenia przez brak koncentracji po rozdrażnienie. Mowa jest także o częściej występujących zawałach serca.

Zmiana czasu 2023- 2026. Daty zmiany czasu na letni i zimowy

Kiedy jest zmiana czasu, zgodnie z którą w najbliższych latach obowiązywać będzie czas letni? Zmiana czasu z zimowego na letni w latach 2023-2026 nastąpi: 

  • w 2023 r. – 26 marca
  • w 2024 r. – 31 marca
  • w 2025 r. – 30 marca
  • w 2026 r. – 29 marca
Zmiana czasu z letniego na zimowy w latach 2023- 2026 obowiązywać będzie natomiast: 

  • w 2023 r. – 29 października
  • w 2024 r. – 27 października
  • w 2025 r. – 26 października
  • w 2026 r. – 25 października

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy