Reklama

Zasypane drogi i zaśnieżone chodniki, po których nie da się przejść. To najczęstsze skargi, jakie w ostatnim czasie otrzymaliśmy od naszych Czytelników

Opublikowano: pt, 18 sty 2019 14:30
Autor:

Zasypane drogi i zaśnieżone chodniki, po których nie da się przejść. To najczęstsze skargi, jakie w ostatnim czasie otrzymaliśmy od naszych Czytelników - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zima nie ustępuje, a opady śniegu są na tyle obfite, że drogowcy często nie nadążają z jego odśnieżaniem.

Największe problemy mają kierowcy, których auta grzęzną w śniegu, i piesi, którzy mają problem przejścia zasypanymi chodnikami.

Problem kierowców

Kierowcy uskarżają się, że na drogach gminnych i powiatowych rzadko pojawiają się piaskarki i pługi śnieżne. - Chodzi o odcinek od Ostrów Baranowskich do Przyłeka - pisze jeden z Czytelników. - To, co tam się dzieje, jest naprawdę karygodne. Dojeżdżam codziennie do Mielca do pracy, droga, która normalnie zajmuje 25 minut, w ostatnim czasie przeciąga się do godziny. Rozumiem doskonale, że jest zima i jest śnieg, ale te drogi nie są w ogóle odśnieżane. Próbowałem skontaktować się z gminą, ale jak grochem o ścianę - dodaje.

Kolejne problemy zgłaszali mieszkańcy gminy Majdan Królewski. Jak twierdzą, najgorsza sytuacja jest na chodnikach przy drogach powiatowych i wojewódzkich.

 W gminie Cmolas mieszkańcy także skarżą się na zimę i warunki na drogach. Mieszkaniec Trzęsówki zgłaszał problem zasypanej drogi i chodników w centrum wsi.

 Co na to wójt gminy Cmolas? - Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za utrzymanie czystości na chodnikach odpowiadają właściciele posesji przylegających - zaznacza Eugeniusz Galek. Jak dodaje włodarz gminy, Zakład Usług Komunalnych, który zajmuje się zimowym utrzymaniem dróg gminnych, może wspomagać mieszkańców w odśnieżaniu chodników gminnych i osiedlowych.

Do zadań ZUK w Cmolasie należy również odśnieżanie placów przy obiektach użyteczności publicznej. - Biorąc pod uwagę konieczność odśnieżania ok. 80 km dróg gminnych plus placów i chodników, to ZUK wykonuje to zadanie bardzo dobrze - kwituje Galek.  

Chodnik właściciela

Jak się okazuje, chodniki przy posesjach winni odśnieżać właściciele, przy których znajdują się trakty dla pieszych. Jak informuje Eugeniusz Szczebiwilk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, powiat kolbuszowski, który zajmuje się odśnieżaniem dróg powiatowych, nie ma w planie odśnieżania chodników.

Henryk Wojdyło, radny powiatowy z Dzikowca, który czuwa jednocześnie nad odśnieżaniem dróg gminnych w Dzikowcu potwierdza, że z chodnikami jest problem. Zaznacza jednocześnie, że wykonawcy tam, gdzie nie ma zabudowań, starają się odśnieżać ścieżki dla pieszych. - Tam, gdzie są zabudowania, to właściciele jednak sobie odśnieżają - mówi radny i dodaje, że w przyszłości należy zająć się tym problemem. - Chodników przybywa, więc musimy pomyśleć, jak rozwiązać problem ich odśnieżania - informuje.


Więcej w aktualnym numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    vh

    dziwny ten zwyczaj jest lato to pobocze i chodniki naleza do pasa drogowego do drogi i rzadzi nimi urzad natomiast gdy przychodzi zima i snieg to prawo wlasnosci przechodzi na wlascieciela posesji przylegajacej i on z lopatka musi zap,,,

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    Janusz

    Czy jak wyjdę w zimie odśnieżać chodnik z piwem, to dostanę mandat za picie w miejscu publicznym czy nie? Bo w lecie to nie mój, a w zimie mój, jak to jest ?