Reklama

Zapłacisz więcej za wodę i ścieki. Dlaczego?

Opublikowano: czw, 30 sty 2020 21:00
Autor:

Zapłacisz więcej za wodę i ścieki. Dlaczego?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Rachunek za wodę i ścieki, który mieszkańcy otrzymają początkiem tego roku, może zaskoczyć. Mimo że nie zatwierdzono żadnej podwyżki, zapłacimy więcej. Dlaczego?

Niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, że od lat gmina dopłacała z budżetu do stawek za wodę i ścieki. Tej kwoty, obniżającej rachunek, na fakturze nie widać. Niebawem mieszkańcy odczują jednak, jak ograniczenie tej ulgi wpłynie na ich portfele. Szczególnie doświadczą tego ci, których domy są podłączone do kanalizacji. 

Tylko pół miliona

Ale od początku. Stawki opłat za wodę i ścieki zatwierdzone zostały już na kilka lat do przodu przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wysokość opłat radni miejscy mogli regulować dopłatą, która przykładowo w 2019 roku wynosiła około 1,4 mln złotych. W pierwszej propozycji budżetu gminy na 2020 rok zrezygnowano całkowicie z takiej ulgi. Powód? Samorząd szukał "oszczędności" po to, aby budżet domknąć. 

Całkowita likwidacja dopłaty skutkowałaby wzrostem opłat - łącznie nawet kilka złotych za metr sześcienny wody i odebranych ścieków. O tak radykalnym wzroście mieszkańcy odwiedziliby się dopiero w momencie otrzymania rachunku obejmującego zużycie wody w 2020 roku. 

Decyzja na sesji 

W nowym poprawionym projekcie budżetu, który trafił na sesję 28 stycznia wstępnie zaplanowano 500 tys. zł dopłaty. Kwota ta, jak powiedział nam jeden z samorządowców, miałaby obniżyć w jakimś stopniu jednak tylko stawkę za ścieki dla gospodarstw domowych, mniej więcej o 2 zł za każdy odebrany metr sześcienny nieczystości.

Pół miliona, w porównaniu z prawie 1,4 mln zł, to jednak za mało, aby stawki za wodę i ścieki pozostały na poziomie z roku poprzedniego. Niemal na 100 proc. pewny jest wzrost opłat za wodę, zarówno w przypadku mieszkańców jak i firm - od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy za metr sześcienny ścieków. 

Ile ostatecznie mieszkańcy gminy Kolbuszowa zapłacą za wodę, z której już korzystają i ścieki, które płyną pod ziemią do oczyszczalni w Kolbuszowej Dolnej? Tego na razie nie wiadomo. Wszystko będzie zależało od decyzji radnych miejskich.
Dopłaty z budżetu gminu w 2019 roku do wody i ścieków

◾ 0,24 zł do 1 m sześc. wody (gospodarstwa domowe)

◾ 0,17 zł do 1 m sześc. wody (pozostali odbiorcy)

◾ 3,76 zł do 1 m sześc. ścieków (gospodarstwa domowe)

◾ 1,00 zł do 1 m sześc. ścieków (pozostali odbiorcy)

Przy likwidacji 100 proc. dopłaty stawki wynosiłyby od 1 stycznia do 31 maja 2020

Woda

4,49 zł/m sześc. - gospodarstwa domowe (w 2019 roku: 4,25 zł m/sześc.)

4,68 zł/m sześc. - pozostali odbiorcy (w 2019 roku: 4,51 zł m/sześc.)

Ścieki

11,73 zł/m sześc. - gospodarstwa domowe (w 2019 roku: 7,97 zł m/sześc.)

12,03 zł/m sześc. - pozostali odbiorcy (w 2019 roku: 11,03 zł m/sześc.)

Do tematu wrócimy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Mieszkaniec

    Czemu płacimy za ścieki 2 razy więcej niż za wodę? Ponieważ część ludzi korzysta z sieci wodociągowej ale ma małe wskazania np 2m. A korzysta też że studni do spłukiwania w kiblu. A ta woda idzie do kanalizacji. W efekcie mamy więcej ścieków niż wody pobranej. Problem w tym że za tę więcej ścieków płacimy wszyscy, zamiast tych co je wyprodukowali. ... Rozwiń