Reklama

Zamiast rzeki potok brudu. Mieszkańcy są zaniepokojeni

Opublikowano: pon, 2 lis 2020 10:48
Autor:

Zamiast rzeki potok brudu. Mieszkańcy są zaniepokojeni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Niepokojący widok rzeki w Kopciach przykuł uwagę naszego Czytelnika. To nie pierwszy raz, kiedy Przywra jest tak brudna. Kto za to odpowiada i co można w takiej sytuacji zrobić?

- Rzekę Przywrę w takim stanie zauważyłem, wracając z pracy samochodem. Sądziłem, że to jeszcze podniesiona rzeka po opadach, jednak po kilku dniach nic się nie zmieniło

- poinformował nas zaniepokojony Czytelnik.

 

Nikt nie zgłasza

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Martą Kaczorowską, radną gminy Dzikowiec oraz mieszkanką wsi. Jak nas poinformowała, do tej pory nie docierały do niej żadne sygnały na temat stanu rzeki. Radna również podkreśliła, że ciężko stwierdzić, dlaczego rzeka jest w takim stanie. Jak przyznała, Przywra jest zaniedbana, a po ulewach nikt się nie zajmuje uporządkowaniem chociażby zniszczonych drzew przy rzece.

 

Zaniedbana

W tej sprawie skontaktowaliśmy się także z Antonim Puzio, sołtysem Kopci. Jak nas poinformował, przy większych ulewach rzeka bywa zanieczyszczona kilka dni. Szef miejscowości podkreślił, że od kilku dni sam obserwuje stan rzeki i nie pierwszy raz widzi taką sytuację. Jak podkreślił dalej, głównym problemem Przywry jest brak regulacji koryta. Rzeka jest zaniedbana i nikt się jej stanem nie zajmuje. Przedstawiciel mieszkańców dodał również, że do Przywry spływają wody z pobliskich pół. Właścicielem rzeki jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 


 

Kontrola

Skontaktowaliśmy się z RZGW w Rzeszowie, by dowiedzieć się, co robić w takiej sytuacji. Jak poinformował nas pracownik biura, do Wód Polskich można zgłosić problem zanieczyszczenia rzeki. W przypadku nagłych interwencji pracownicy starają się dotrzeć na miejsce. Niestety w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest to utrudnione. Zgłoszenie, które trafi do Wód Polskich, przekazywane jest kolejno do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który posiada uprawnienia, by wykonać kontrolę laboratoryjną próbek wody z rzeki i ocenić jej stan, a następnie podjąć odpowiednie działania. 

- GDZIE ZGŁASZAĆ PROBLEM -
* RZGW w Rzeszowie:
tel. 17 853 74 00
e-mail: [email protected]
* Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska:
tel. 17 854 38 41
e-mail: [email protected]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Ja

  Nie ma rzeki przywry. Jest rzeka Przyrwa.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  B

  W Kolbuszowej nil też tak wygląda...

 • rok temu | ocena +0 / -0

  najlik

  Miał być zalew od przysiółka Ozgi aż po Płazówke,ja za swojego życia chyba się nie doczekam zalewu i nie połowię ryb.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Beata

  Nil w Kolbuszowej wygląda tak samo od kilku dni .