Reklama

Zakażony 101-latek i niemowlę. Podsumowanie 10 miesięcy pandemii na terenie powiatu kolbuszowskiego

Opublikowano:
Autor:

Zakażony 101-latek i niemowlę. Podsumowanie 10 miesięcy pandemii na terenie powiatu kolbuszowskiego - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na ostatniej sesji (28 stycznia) w powiecie kolbuszowskim przedstawiono sytuację związaną z pandemią, od początku jej trwania do końca 2020 roku.

Temat naświetlił Robert Trętowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pierwsze zachorowanie w powiecie kolbuszowskim zostało odnotowane 25 kwietnia 2020 roku. Łącznie w kwietniu ubiegłego roku zachorowało pięć osób.


W kolejnych miesiącach liczba zakażonych utrzymywała się na podobnym poziomie. W maju zachorowało siedem osób. W czerwcu nie odnotowano zakażeń. Z kolei w lipcu kolbuszowski sanepid odnotował osiem zakażeń, natomiast w sierpniu w naszym powiecie zachorowało dziewięć osób. 

We wrześniu zaobserwowano wzrost liczby chorych w powiecie kolbuszowskim, szczególnie w ostatnich dniach miesiąca. Największy wzrost zachorowań w powiecie kolbuszowskim odnotowano w październiku. Miało to związek z dużym ogniskiem zachorowań w Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Kolbuszowej. W listopadzie liczba osób zakażonych spadła do kilku potwierdzonych przypadków dziennie.

Najwięcej zachorowań w stosunku do liczby mieszkańców odnotowano kolejno w gminie Cmolas, gminie Kolbuszowa, Kolbuszowej (miasto), gminie Raniżów, gminie Majdan Królewski, gminie Niwiska oraz na końcu w gminie Dzikowiec.

Najwięcej osób chorych odnotowuje się w grupach aktywnych zawodowo. Najmniej potwierdzonych przypadków zaobserwowano u dzieci. Najstarszy chory w naszym powiecie miał 101 lat, a najmłodszy zaledwie pięć tygodni. Liczniejszą grupę chorych w powiecie kolbuszowskim stanowią kobiety.

Do 1 grudnia 2020 roku z powodu zakażenia zmarło 41 osób z powiatu kolbuszowskiego. Pierwszy zgon odnotowano w maju, kolejny w czerwcu. W październiku zmarło 21 osób, w tym jedna osoba, która była zakażona wirusem, ale zmarło z innego powodu. W listopadzie zmarło 18 osób - wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Do 30 listopada 2020 roku kwarantanną było objęte ponad 6 tys. osób.

- OGNISKA W POWIECIE -

Największe ogniska zachorowań w powiecie kolbuszowskim w 2020 roku to:

 • ZOL w Kolbuszowej - zachorowało 63 pensjonariuszy, w tym personel medyczny - 17 osób, pacjenci - 45, osoba z kontaktu - 1
 • Dom Pomocy Społecznej w Cmolasie - przebywało tam 68 pensjonariuszy, zachorowało 79 osób, personel medyczny - 24 osoby, pacjenci - 52 osoby, osoby z kontaktu - 3
 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej - zachorowało 109 osób, w tym personel medyczny 85, pacjenci - 22, osoby z kontaktu - 2
 • Uroczystość rodzinna poza naszym powiatem - 9 zachorowań
 • Wesele w Hadykówce - 9 zachorowań
 • Pielgrzymka do Częstochowej - parafia Komorów - 5 uczestników pielgrzymki, 3 osoby z kontaktu
 • SP nr 1 w Kolbuszowej - 6 pracowników, 1 osoba z kontaktu
 • SP nr 2 w Kolbuszowej - 5 pracowników, 1 osoba z kontaktu
 • Przedszkole w Kosowach - 2 pracowników, 3 osoby z kontaktu
 • SP ZOZ w Nowej Dębie - 8 osób z personelu medycznego, 8 pacjentów, 1 osoba z kontaktu
 • KPP w Kolbuszowej - 12 zachorowań
 • Zakład Pracy Orzech - ognisko niewygaszone
 • Kolbuszowska fabryka mebli - ognisko niewygaszone
 • Solbet Kolbuszowa - ognisko niewygaszone
 • Zakażenia odnotowano także po protestach mieszkańców w Hadykówce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy