Reklama

Zakażone ptaki lecą do Polski

Opublikowano: sob, 14 lis 2020 15:56
Autor:

Zakażone ptaki lecą do Polski - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Główny Lekarz Weterynarii wydał ostrzeżenie dotyczące wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Rolnicy hodujący drób i inne ptactwo powinni szczególnie uważać.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował ostrzeżenia dotyczącego ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. W ostatnim czasie wykryto nowe ogniska grypy ptaków na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu. - Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w Europie, w tym w Polsce - przestrzega Główny Lekarz Weterynarii.

Duże ogniska zachorowań

W sierpniu i we wrześniu na terytorium Kazachstanu stwierdzono siedem ognisk HPAI u drobiu i 86 przypadków u dzików ptaków (krukowate). Na terytorium Rosji 46 ognisk u drobiu i osiem przypadków u dzikiego ptactwa (kaczki i łabędzie). Z alertu skierowanego do krajowych laboratoriów referencyjnych ds. grypy ptaków wynika, że kiedy HPAI wykrywano na tych samych obszarach Rosji w 2005 r. oraz w 2016 r., w niedługim czasie pojawiały się ogniska choroby na terenie północnej i wschodniej Europy. Oznacza to, że w tym roku sytuacja może się powtórzyć.


Zakazuje się

W związku z powyższym Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji.

Na terytorium Polski zakazuje się pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Ponadto hodowcy nie mogą wnosić i wwozić na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Nakazuje się

Główny Lekarz Weterynarii nakazuje utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami. Ponadto hodowcy zobowiązani są do utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki. Należy przechowywać paszę dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami.

Właściciele drobiu i innego ptactwa domowego powinni karmić i poić je w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami. Ponadto na gospodarstwach należy wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków. W przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym, należy stosować odzież i obuwie ochronne. Hodowcy powinni dbać także o higienę osobistą oraz odkażać i czyścić sprzęt.

Zgłosić do weterynarza

Właściciele drobiu i ptactwa domowego powinni zwrócić szczególną uwagę na chore lub martwe ptactwo i prowadzić odpowiednią dokumentację oraz dokonywać codziennego przeglądu. Ponadto należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii miejsca, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych. 

- W przypadku zaobserwowania w stadach drobiu zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, nagłego spadku nieśności, objawów nerwowych (drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów) czy innych niepokojących objawów, posiadacz drobiu powinien niezwłocznie powiadomić powiatowego lekarza weterynarii lub podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej - apeluje Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii w Kolbuszowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE