W tym roku Zarząd Dróg Powiatowych w Kolbuszowej ma o 5 km więcej tras do odśnieżania. Przejął on bowiem po otwarciu małej obwodnicy Kolbuszowej i Weryni stary trakt wojewódzki od Kolbuszowej w stronę Dzikowca.
Jak informuje Eugeniusz Szczebiwilk, dyrektor ZDP, powiat kolbuszowski ma w pod sobą prawie 300 km dróg. Szef zarządu dróg wyjaśnia, że firma podchodząc do przetargu, składając ofertę, może ubiegać się o zimowe utrzymanie maksymalnie dwóch z sześciu gmin na terenie powiatu. Oznacza to, że finalnie będzie kilku oferentów odśnieżających i dbających o drogi powiatowe w sezonie zimowym.
Czy gmina Kolbuszowa również przygotowała się do sezonu zimowego? Elżbieta Lis, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Budownictwa, zapewniła w rozmowie z nami, że kolbuszowski magistrat jest gotowy do sezonu. Najprawdopodobniej zimowym utrzymaniem gminnych traktów zajmie się Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej. Jak dodała kierownik, gmina będzie jeszcze ustalać stawki. Nie wiadomo jednak, ile sprzętu i ewentualnego piaski czy soli jest przygotowane na gminne odśnieżanie. Kierownik Lis poprosiła o przesłanie maila z dokładnymi pytaniami odnośnie tego tematu.
Krajowa dziewiątka
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ponad 17 tys. km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 tys. km. Na Podkarpaciu jest to 891 km. Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu. Realizowane są, co do zasady, przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi zawarte są umowy na utrzymanie całej sieci.
Jak informuje Bartosz Wysocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie, droga krajowa nr 9 utrzymywana jest w drugim standardzie. - W standardzie tym jezdnia jest odśnieżona, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi - wyjaśnia przedstawiciel GDDKiA.
Po ustaniu opadów śniegu, luźny śnieg może zalegać do czterech godzin, błoto pośniegowe może występować do sześciu godzin. Na nawierzchni może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu. - Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w naszym województwie przygotowanych jest 186 pojazdów - wylicza rzecznik Wysocki. - Planowane zużycie m.in. soli drogowej wynosi ok. 31 tys. ton soli, 70 ton chlorku i ok. 8 400 ton piasku - dodaje.
Czas, jaki zarząd drogi posiada na usunięcie, ograniczenie występowania zjawiska śliskości zimowej od stwierdzenia jego wystąpienia, wynosi: - dla gołoledzi, szronu i szadzi – 3 godziny, - dla śliskości pośniegowej– 4 godziny, - dla lodowicy – 4 godziny. |
Długość dróg powiatowych do odśnieżania: - gmina Cmolas: 51,28 km, - gmina Niwiska: 45,90 km, - gmina Kolbuszowa: 71,156 km, - gmina Raniżów: 41,40 km, - gmina Dzikowiec: 58,72 km, - gmina Majdan Królewski: 26,33 km |