Reklama

Reklama

Za kilka tygodni pługi i solarki wyjadą na drogi

Opublikowano: 25 października 2019 10:11
Autor:

Za kilka tygodni pługi i solarki wyjadą na drogi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Czy zima zaskoczyłaby drogowców, gdyby śnieg spadł końcem października? Sprawdzamy, jak powiat i największa z gmin są przygotowane na nadejście tej pory roku.

W tym roku Zarząd Dróg Powiatowych w Kolbuszowej ma o 5 km więcej tras do odśnieżania. Przejął on bowiem po otwarciu małej obwodnicy Kolbuszowej i Weryni stary trakt wojewódzki od Kolbuszowej w stronę Dzikowca. 

Jak informuje Eugeniusz Szczebiwilk, dyrektor ZDP, powiat kolbuszowski ma w pod sobą prawie 300 km dróg. Szef zarządu dróg wyjaśnia, że firma podchodząc do przetargu, składając ofertę, może ubiegać się o zimowe utrzymanie maksymalnie dwóch z sześciu gmin na terenie powiatu. Oznacza to, że finalnie będzie kilku oferentów odśnieżających i dbających o drogi powiatowe w sezonie zimowym. 

Czy gmina Kolbuszowa również przygotowała się do sezonu zimowego? Elżbieta Lis, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Budownictwa, zapewniła w rozmowie z nami, że kolbuszowski magistrat jest gotowy do sezonu. Najprawdopodobniej zimowym utrzymaniem gminnych traktów zajmie się Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej. Jak dodała kierownik, gmina będzie jeszcze ustalać stawki. Nie wiadomo jednak, ile sprzętu i ewentualnego piaski czy soli jest przygotowane na gminne odśnieżanie. Kierownik Lis poprosiła o przesłanie maila z dokładnymi pytaniami odnośnie tego tematu. 

Krajowa dziewiątka 

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ponad 17 tys. km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 tys. km. Na Podkarpaciu jest to 891 km. Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu. Realizowane są, co do zasady, przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi zawarte są umowy na utrzymanie całej sieci.

 Jak informuje Bartosz Wysocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie, droga krajowa nr 9 utrzymywana jest w drugim standardzie. - W standardzie tym jezdnia jest odśnieżona, a śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi - wyjaśnia przedstawiciel GDDKiA. 

Po ustaniu opadów śniegu, luźny śnieg może zalegać do czterech godzin, błoto pośniegowe może występować do sześciu godzin. Na nawierzchni może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu. - Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w naszym województwie przygotowanych jest 186 pojazdów - wylicza rzecznik Wysocki. - Planowane zużycie m.in. soli drogowej wynosi ok. 31 tys. ton soli, 70 ton chlorku i ok. 8 400 ton piasku - dodaje.

Czas, jaki zarząd drogi posiada na usunięcie, ograniczenie występowania zjawiska śliskości zimowej od stwierdzenia jego wystąpienia, wynosi:
- dla gołoledzi, szronu i szadzi – 3 godziny,
- dla śliskości pośniegowej– 4 godziny,
- dla lodowicy – 4 godziny.
Długość dróg powiatowych do odśnieżania:
- gmina Cmolas: 51,28 km,
- gmina Niwiska: 45,90 km,
- gmina Kolbuszowa: 71,156 km,
- gmina Raniżów: 41,40 km,
- gmina Dzikowiec: 58,72 km,
- gmina Majdan Królewski: 26,33 km

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Eugeniusz

    Jeszcze w życiu nie usłyszałem żeby drogowców zima nie zaskoczyła. Zawsze zaskakuje! A żyje ponad 60 lat. I zawsze co roku ta sama śpiewka że już środków nie ma na odsypywanie, posypywanie nawet głupim piaskiem. Bo zima stulecia (a spadnie raptem 10cm śniegu)