Reklama

Wykazy imienne głosowań radnych, komisja skarg, wniosków i petycji oraz możliwość tworzenia klubów radnych - między innymi takie zmiany czekają radnych

Opublikowano:
Autor:

Wykazy imienne głosowań radnych, komisja skarg, wniosków i petycji oraz możliwość tworzenia klubów radnych - między innymi takie zmiany czekają radnych  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Projekt uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Raniżów przedstawiła Alicja Rzeszutek z Biura Obsługi Rady Gminy Raniżów.

Jak poinformowała, wszystkie zmiany  wynikają z ustawy z dnia 11 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu  zwiększenia udziału obywateli  w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania  niektórych organów publicznych.  Co dokładnie zmieniło się w statucie?

-  Najważniejsze zmiany to te dotyczące inicjatywy uchwałodawczej, bo zmieniamy paragraf 57 statutu, który jej dotyczy. Wcześniej było tak, że  inicjatywę uchwałodawczą posiadały komisje Rady Gminy Raniżów, radni oraz wójt gminy. W tej chwili zgodnie z ustawą, która weszła w życie, inicjatywę uchwałodawczą posiadają także grupy radnych oraz grupy 200 mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze do rady gminy - wyjaśniła Alicja Rzeszutek.

Urzędniczka poinformowała również, że zmieni się także treść paragrafu 63 statutu, który będzie dotyczyć sposobu głosowania radnych na sesjach.

-  Ustawa mówi, że głosowanie jawne na sesjach odbywa się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań. Jeśli nie jest możliwe przeprowadzenie takiego głosowania, wówczas przeprowadza się głosowanie imienne, które odbywa się w ten sposób, że radny po wywołaniu z listy kolejno przez przewodniczącego rady gminy wypowiada się, czy jest za uchwałą czy przeciw, czy wstrzymuje się od głosu - wyjaśniła.

Więcej w aktualnym numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE