reklama
reklama

Wspomnień czar. Szkoła Podstawowa w Kupnie na retro fotografiach z lat 90. Zdjęcia klasowe, wycieczki, dawne gimnazjum [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wspomnień czar. Szkoła Podstawowa w Kupnie na retro fotografiach z lat 90. Zdjęcia klasowe, wycieczki, dawne gimnazjum [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
70
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIJuż od ponad 25 lat uczniowie szkoły podstawowej w Kupnie mają lekcje w nowym budynku szkoły. Nie zawsze tak było. Wcześniej dzieci uczęszczały do ówczesnego domu ludowego. O nauce w zimowych kurtkach i skróconych lekcjach na dwie zmiany opowiedziała nam Elżbieta Chmielowiec, dyrektor szkoły, która pamięta tamte czasy. - Wspominam te lata bardzo dobrze mimo trudnych warunków - mówi.
reklama

1 września 1997 roku oddano do użytku pierwszych 5 sal lekcyjnych w nowym budynku (I segment), a 3 lata później kolejne 4 sale, kuchnię i stołówkę. W 2001 roku wykończono salę gimnastyczną, rekreacyjną i pracownię komputerową.

Na lekcjach w kurtkach

Wcześniej lekcje prowadzono m.in. w Budynku Domu Ludowego (obecnie Dom Strażaka). Jak dawne czasy wspomina Elżbieta Chmielowiec, dyrektor placówki?

- Wspominam te lata bardzo dobrze. Człowiek był młody, wszystkim się cieszył, mimo że warunki były trudne i żyło się biednie. W starej szkole nauka była na dwie zmiany. Palono w piecach. Czasami było zimno, szczególnie jak były bardzo niskie temperatury w zimie. Dzieci musiały siedzieć w kurtkach. Jak były ostre mrozy, to lekcje były skracane o 15 minut. Młodsze klasy od 1-3 przychodziły na drugą zmianę, to była przeważnie godzina 10-11. Lekcje trwały wówczas zazwyczaj do 16. Lekcje skracano też dlatego, żeby młodsze dzieci nie wracały do domu po ciemku

reklama

- opowiada w rozmowie z nami.

Ostatnie prace w nowym budynku wykonano w latach 2005-06. Wykonano wówczas ostatnie 12 sal lekcyjnych, gabinet higieny szkolnej, kolorową elewację całego obiektu wraz z dociepleniem, ogrodzenie podwórka szkolnego, malowanie dachu i miejsca parkingowe. Powiększono i zmodernizowano także jadalnię, bibliotekę i świetlicę szkolną.

Nowy budynek, lepsze warunki

Uroczystość otwarcia i poświęcenia szkoły podstawowej w Kupnie miała natomiast miejsce 1 października 2006 roku. Poświęcono wówczas również sztandar gimnazjum, nowe obiekty i pamiątkową tablicę przy wejściu do szkoły.

- W nowej szkole była nauka na jedną zmianę, było ciepło, wygodnie. Klasy były jasne, przestronne. W starym budynku toalety mieliśmy na zewnątrz, a w nowym były już w środku. Powstała także sala gimnastyczna, której w Kupnie nigdy wcześniej nie było. Były ogółem lepsze warunki

reklama

- wspomina Elżbieta Chmielowiec.

Dyrektor zauważa, że dawniej do kupieńskiej szkoły chodziło znacznie więcej dzieci. Jak wspomina, liczba uczniów nieraz dochodziła do 400 w jednym roku szkolnym. Były to już lata dwutysięczne, 2004 lub 2005 rok. Wielu uczniów dojeżdżało do szkoły w Kupnie z pobliskich miejscowości - z Porąb Kupieńskich, Bukowca, Domatkowa czy Przedborza. Dla porównania, w 2022 roku razem z zerówką, do kupieńskiej placówki uczęszczało około 140 uczniów.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, które przenoszą nas do lat 90. XX wieku i początku 2000 roku. Na fotografiach uwieczniona została m.in. budowa nowego budynku szkoły, wycieczki, zdjęcia klasowe uczniów i nauczycieli oraz pierwsze festiwale na sali gimnastycznej. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama