Reklama

WRACAMY DO TEMATU. Ośrodek z opóźnieniem

Opublikowano:
Autor:

WRACAMY DO TEMATU. Ośrodek z opóźnieniem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy w dalszym ciągu dopytują co z nowym Ośrodkiem Zdrowia w Cmolasie. Pozostaje on nadal zamknięty mimo podpisanej w czerwcu umowy najmu.

O ośrodek dopytywali mieszkańcy Cmolasu jeszcze na wrześniowym spotkaniu wiejskim. Według nich nowa placówka jest bardzo potrzebna. Jak można było usłyszeć głosy obecnych na sali, istniejący ośrodek zdrowia, który prowadzi Zakład Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej, nie spełnia ich oczekiwań. Brak lekarzy, brak miejsc, czy ogólne niezadowolenie wśród pacjentów to najczęstsze zgłaszane problemy związane z istniejącą placówką. 

Miał być we wrześniu 

 

O to, dlaczego przedłuża się otwarcie, dopytywała również Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu. W tym roku rada gminy przyjęła uchwałę o wynajęciu pod działalność medyczną budynku zlokalizowanego obok urzędu gminy. - Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wójta świadczenie usług dla mieszkańców miało rozpocząć się we wrześniu - pisze w swojej interpelacji Wolak-Posłuszny. - Na dzień dzisiejszy w obiekcie nie jest prowadzona działalność. Jest duże zainteresowanie wśród mieszkańców możliwością korzystania z usług medycznych w placówce, która miałaby powstać - podkreśla radna. Pyta ona w swoim piśmie, czy podjęte zostały zatem działania w kierunku określenia terminu rozpoczęcia działalności przez wynajmującego. - Proszę o informację, czy w umowie najmu określony został termin rozpoczęcia działalności, jakie zapisy w umowie najmu obligują najmującego do rozpoczęcia świadczenia usług medycznych - czytamy. 

Przedstawicielka Cmolasu chciała również dowiedzieć się, czy są zapisy zabezpieczające urząd gminy, jako wynajmującego w razie niewywiązania się z umowy najmu oraz jakie wynikają z tego restrykcje dla najmującego.

Brak lekarzy 

 

Jak informuje Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, po przeprowadzeniu przetargu została zawarta umowa na najem lokalu. - Najemca, przystępując do przetargu, złożył stosowne oświadczenie, że zapoznał się między innymi z warunkami przetargu, projektem umowy najmu i stanem technicznym i przyjmuje je bez zastrzeżeń - podkreśla w swojej odpowiedzi włodarz. - Szef gminy przypomniał, że zgłosił się tylko jeden oferent. Jak już pisaliśmy na łamach naszej gazety, jest do Centrum Medyczne z Majdanu Królewskiego. 

- Cały czas, od chwili przetargu posiadamy stały kontakt z najemcą w zakresie uruchomienia placówki - zapewnia wójt. - Nadmieniam również, że wiadomym jest, że najemca prowadzi osobiście rozmowy z lekarzami, którzy mogliby podjąć pracę w tym ośrodku - wyjaśnia. Jak dodaje szef gminy, obecnie trwają rozmowy i ustalenia w sprawie uruchomienia górnej kondygnacji na działalność rehabilitacyjną i według dotychczasowych posiadanych informacji istnieje możliwość, że taka działalność zostanie podjęta w niedługim terminie. Przypuszczalnie początkiem listopada. - W ramach pomocy i w miarę posiadanych możliwości osobiście prowadzę rozmowy z lekarzami specjalistami w sprawie podjęcia pracy w tym ośrodku - stwierdza Galek. - Jednak decyzja o tym należy do chętnych podjęcia współpracy z najemcą. Przeciągający się termin uruchomienia usług spowodowany jest brakiem lekarzy. To jest problem nie tylko w gminie Cmolas - kwituje wójt. 

Umowa z NFZ

 

W sprawie otwarcia nowego ośrodka skontaktowaliśmy się z Podkarpackim Oddziałem NFZ w Rzeszowie. - Do chwili obecnej nikt nie kontaktował się z nami z tej placówki odnośnie umowy z NFZ - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy oddziału NFZ z Rzeszowa. - Być może listownie jakieś zapytanie "idzie" do nas. Oficjalnie jednak nie wiemy o zamiarach i planach Centrum Medycznego z Majdanu Królewskiego - dodaje przedstawiciel podkarpackiego oddziału.

Jak informuje dalej Rafał Śliż, w przypadku zawarcia umowy na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, czyli mówiąc wprost, poradnię lekarza rodzinnego, procedura jest mało skomplikowana. Polega na wpisie do rejestru wojewody, okazaniu umowy własności lub najmu lokalu, spełnieniu warunków sanepidu i oczywiście odpowiedniej kadrze medycznej. - Jeśli warunki te są spełnione, NFZ odwiedza jednorazowo nowy gabinet, żeby sprawdzić, czy faktycznie istnieje i czy ma wszystko, co zadeklarował w zgłoszeniu - wyjaśnia rzecznik prasowy NFZ-u. - Jeśli nie ma przeciwwskazań, może pracować jako poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

W przypadku poradni specjalistycznych lub rehabilitacji, najpierw jest ogłaszane postępowanie w celu zawarcia umowy. Te działania są bardziej czasochłonne, gdyż wymagają wpisania nowego miejsca do planu finansowego NFZ.

Przyjmowanie pacjentów w ramach NFZ ma być w granicach 34 proc. ogółu wszystkich świadczeń. Reszta, czyli około 66 proc. oferowanych usług, może być świadczona prywatnie przez wynajmującego. Jak czytamy w dokumentacji przetargowej, oferent zobowiązany jest do udzielania w nowym ośrodku zdrowia w Cmolasie świadczeń medycznych, stomatologicznych i rehabilitacyjnych.

W sprawie otwarcia nowego ośrodka skontaktowaliśmy się z jego najemcą. Nie był on jednak na tę chwilę w stanie udzielić szczegółowych informacji na temat tego, kiedy i jakie usługi będą świadczone w placówce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE