Reklama

Wniosek o dodatek węglowy. Gdzie i jak go złożyć w Kolbuszowej i okolicy? [WZÓR WNIOSKU]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Wniosek o dodatek węglowy. Gdzie i jak go złożyć w Kolbuszowej i okolicy? [WZÓR WNIOSKU] - Zdjęcie główne

Dodatek węglowy wynosi 3 tys. zł. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI To już pewne. Rząd dopłaci Polakom 3 tys. złotych do zakupu węgla. Andrzej Duda, prezydent RP, w czwartek (11 sierpnia) podpisał ustawę o dodatku węglowym. Czarnego złota jednak wciąż w składach brakuje. Kto z powiatu kolbuszowskiego będzie mógł liczyć na wsparcie?

Dodatek węglowy to 3 000 zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza czy piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Podstawowym warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest posiadanie wpisu lub zgłoszenia do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 roku. 

 

Wnioski w formie papierowej i za pomocą środków komunikacji elektronicznej można składać w urzędach gmin. Datą złożenia wniosku jest data stempla pocztowego. W dokumencie między innymi należy wpisać swoje dane jak i dane osób wchodzące w skład gospodarstwa domowego. Należy też podać numer konta, na który mają zostać przelane pieniądze. 

Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego TUTAJ

Urzędy się przygotowują

Czy zainteresowanie dodatkiem węglowym po podpisaniu przez prezydenta ustawy wzrosło? O to zapytaliśmy w kilku urzędach gminy na terenie powiatu kolbuszowskiego.

Janina Wójtowicz, zastępca wójta gminy Majdan Królewski, poinformowała w piątek (12 sierpnia), że zainteresowanie jest bardzo duże. Mieszkańcy dzwonią do urzędu i dopytują o dodatek węglowy.

Podobne pytanie zadaliśmy w urzędzie gminy w Niwiskach i Cmolasie. Przedstawiciele tych instytucji powiedzieli z kolei, że po samym podpisaniu ustawy przez prezydenta nie zauważyli wzmożonego zainteresowania. Marian Posłuszny, sekretarz cmolaskiego urzędu, przekazał, że ludzie dzwonili uprzednio wcześniej. 

W podobnym tonie wypowiedziała się Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. Ta w piątek informowała, że ludzie obecnie nie dzwonią. Dodała natomiast, że urząd przygotowuje się do zatrudnienia od wtorku (16 sierpnia) osoby, która będzie zajmowała się tym tematem i będzie obsługiwała mieszkańców. Ma to być obecna kierowniczka GOPS-u. - Bierzemy pod uwagę, że od wtorku mieszkańcy mogą do nas po prostu ruszyć - podsumowała.

Składają zaległe deklaracje

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wsparcie finansowe w wysokości 3 tys. zł wspomoże te budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne. To jest główny warunek.

Janina Wójtowicz z urzędu gminy w Majdanie Królewskim informowała nas w piątek (12 sierpnia), że ludzie zmieniają deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw, dopisują, robią korekty, a także składają zaległe wnioski.

 

Prawa ręka wójta nadmieniła również, że osoby, które będą upoważnione przez wójta, będą sprawdzać, czy wniosek o dodatek węglowy zgodny jest ze złożoną deklaracją do CEEB.

Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas, przekazał w rozmowie z Korso, że pojedyncze deklaracje o źródłach spalania spływają jeszcze do urzędu od tych osób, które nie zrobiły tego do 30 czerwca. Sekretarz powiedział natomiast, że w ich gminie nie spotkał się z sytuacją, żeby ktoś poprawiał lub korygował złożony wcześniej wniosek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy