Reklama

Wielki Piątek. Dzisiaj katolików obowiązuje post ścisły. Czy są wyjątki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Wielki Piątek. Dzisiaj katolików obowiązuje post ścisły. Czy są wyjątki? - Zdjęcie główne

W Wielki Piątek obowiązuje post ilościowy i jakościowy. | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Jezusa, obowiązuje post ścisły. Nie ma dyspensy - przypominali kilka dni temu w ogłoszeniach księża z kolbuszowskiej kolegiaty. W jakich przypadkach ograniczenie w spożywaniu posiłków nie obowiązuje?

W kościele rzymskokatolickim post ścisły obowiązuje dwa razy w roku - w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W tym dniu katolicy nie tylko nie jedzą mięsa (z wyjątkiem ryb) i potraw mięsnych, ale i ograniczają się co do trzech posiłków - jednego do syta i dwóch lekkich. 

Post ścisły obowiązuje wszystkie osoby dorosłe - od 18 do 60 roku życia. Ze względu na stan zdrowia, zwolnione są z niego osoby chore. Mogą one być jedynie zobowiązane do zachowania postu jakościowego lub ilościowego. 

Zasady postu w Polsce określa Kodeks Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim również, że w Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych). W tym przypadku zasada ta dotyczy osób od 14. roku życia. 

Wielki Piątek to jedyny dzień w ciągu roku, kiedy nie jest odprawiana msza święta. Przypomina on o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Wieczorem, w kościołach, wierni spotykają się na liturgii Męki Pańskiej. Jej najważniejszym momentem jest adoracja krzyża.

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej - kolegiata

  • Wielki Piątek - O godz. 17.15 zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
  • Liturgia wielkopiątkowa rozpocznie się od godz. 18.
  • Po nabożeństwie adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie do północy

Parafia pw. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej

  • Wielki Piątek - Liturgia Wielkiego Piątku i przeniesienie Pana Jezusa do grobu rozpocznie się od godz. 18.
  • O godz. 20 – śpiew Gorzkich Żali.
  • O godz. 21 - Droga Krzyżowa

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy