W kościele rzymskokatolickim post ścisły obowiązuje dwa razy w roku - w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W tym dniu katolicy nie tylko nie jedzą mięsa (z wyjątkiem ryb) i potraw mięsnych, ale i ograniczają się co do trzech posiłków - jednego do syta i dwóch lekkich.
Post ścisły obowiązuje wszystkie osoby dorosłe - od 18 do 60 roku życia. Ze względu na stan zdrowia, zwolnione są z niego osoby chore. Mogą one być jedynie zobowiązane do zachowania postu jakościowego lub ilościowego.
Zasady postu w Polsce określa Kodeks Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim również, że w Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych). W tym przypadku zasada ta dotyczy osób od 14. roku życia.
Wielki Piątek to jedyny dzień w ciągu roku, kiedy nie jest odprawiana msza święta. Przypomina on o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Wieczorem, w kościołach, wierni spotykają się na liturgii Męki Pańskiej. Jej najważniejszym momentem jest adoracja krzyża.
Parafia pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej - kolegiata
- w kościele adorację rozpoczniemy od godz. 6.
- w godz. 17.15 zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej
- o godz. 18 rozpoczęta zostanie liturgia Wielkiego Piątku
- adoracja krzyża dla ludzi chorych zgodnie z tradycją będzie przy bocznym ołtarzu św. Franciszka
- po nabożeństwie adoracja Najświętszego Sakramentu w bożym grobie do godz. 24
- za pobożne oddanie czci krzyżowi i jego adorację, można w tym dniu zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami
- adoracja pana Jezusa w ciemnicy od godz. 8
- o godz. 18 – liturgia Wielkiego Piątku i przeniesienie Jezusa do grobu
- godz. 20 - śpiew gorzkich żali – trzy części
- godz. 21 – droga krzyżowa
- adoracja Jezusa w grobie do godz. 23.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.