Reklama

Więcej pieniędzy dla druhów OSP z gminy Majdan Królewski

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Więcej pieniędzy dla druhów OSP z gminy Majdan Królewski - Zdjęcie główne

Strażacy z terenu gminy Majdan Królewski od nowego roku dostaną więcej pieniędzy za udział w akcjach. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Majdan Królewski od przyszłego roku za udział w akcji ratowniczo-gaśniczej otrzymają więcej pieniędzy. Na jaką stawkę godzinową mogą liczyć strażacy?

Na październikowej sesji Rady Gminy Majdan Królewski radni ustalili wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla członka OSP z terenu tamtejszej gminy.

 Wszyscy "za"

Samorządowcy jednogłośnie zadecydowali, że wraz z początkiem przyszłego roku (od 1 stycznia 2022 r.) kwota ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych wzrośnie do 20 zł za godzinę działań ratowniczych.

Natomiast za każdą godzinę udziału w szkoleniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę strażacy będą w dalszym ciągu otrzymywać 6 zł za godzinę.

Zmiany na lepsze

Do tej pory druhowie z terenu majdańskiej gminy otrzymywali 15 zł za godzinę udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Stawka ta została ustalona w kwietniu 2018 roku i będzie jeszcze obowiązywała do końca bieżącego roku. Strażacy za szkolenia organizowane przez PSP lub gminę otrzymywali 6 zł za godzinę. Stawka ta nie ulegnie zmianie. Wzrost kwoty ekwiwalentu obejmie jedynie udział w działaniach ratowniczych.

Daleko w tyle

Wiesław Suszek, Komendant Gminny OSP, w rozmowie z nami przyznaje, że od pewnego czasu dostawał sygnały od druhów, że stawka godzinowa jest za niska w porównaniu do innych gmin i potrzebne są zmiany. - Na ostatnim posiedzeniu zarządu gminnego pojawiła się prośba od naczelników i prezesów, którzy przekazali wiadomość od druhów ze swoich jednostek, żeby obecną stawkę godzinową podnieść. Wystąpiliśmy więc z pismem do rady gminy o podniesienie kwoty - nadmienia.

- My bierzemy ryczałt w godzinach wyjazd-powrót. Natomiast po powrocie do remizy trzeba doprowadzić sprzęt do porządku. Czasami trwa to drugie tyle czasu, co sama akcja. Często są akcje po 15-20 minut. Za ten czas strażak nie weźmie dużych pieniędzy. Później jest dużo pracy, by sprzęt przygotować do kolejnego wyjazdu, a to już nie jest płatne

- dodaje Suszek.

Dodatkowe koszty

Komendant gminny zaznacza, że w niektórych jednostkach remizy są bardzo oddalone od domów druhów, nie w każdej miejscowości są one w centrum wsi. Jak mówi, każdy ze strażaków dojeżdża tam samochodem. - Trzeba policzyć paliwo za dojazd i powrót, mundur trzeba wyprać, wodę mineralną musimy kupić, bo nikt nam tego nie zapewnia - wyjaśnia.

Sporo wyjazdów

Na terenie gminy Majdan Królewski działa siedem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym dwie włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Majdan Królewski i Huta Komorowska). Sprawdziliśmy, ile razy poszczególne OSP wyjeżdżały do zdarzeń na terenie swojej gminy od 1 stycznia do 31 października tego roku.

Nazwa jednostki: Liczba wyjazdów:
OSP Majdan Królewski 64
OSP Huta Komorowska 16
OSP Krzątka 7
OSP Komorów 5
OSP Wola Rusinowska 3
OSP Rusinów 2
OSP Brzostowa Góra 1

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy