reklama
reklama

W czwartek 1 sierpnia zawyją syreny alarmowe w całym powiecie kolbuszowskim. Powód?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

W czwartek 1 sierpnia zawyją syreny alarmowe w całym powiecie kolbuszowskim. Powód? - Zdjęcie główne

Jedna z syren znajduje się na budynku Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej (na zdjęciu). | foto K. Ząbczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW czwartek (1 sierpnia) punktualnie o godzinie 17, w całym powiecie kolbuszowskim zawyją syreny alarmowe. Powodem jest uczczenie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
reklama

Na prośbę Wojewody Podkarpackiego dokładnie o godzinie 17 na terenie całego powiatu kolbuszowskiego uruchomione zostaną syreny alarmowe. Emitowany przez jedną minutę ciągły dźwięk ma na celu oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego, które miało miejsce 80 lat temu. To symboliczne wydarzenie przypomni mieszkańcom o heroizmie i ofiarności uczestników jednego z najważniejszych momentów w historii Polski.

reklama

Powstanie Warszawskie było największym zrywem zbrojnym podziemnej organizacji przeciwko niemieckim wojskom okupacyjnym podczas II wojny światowej. Powstańcy walczyli bez ciężkiego uzbrojenia, takich jak czołgi czy artyleria. Polityczne decyzje, a nie sytuacja militarna, przesądziły o wybuchu powstania, które stało się kluczowym działaniem Armii Krajowej. Choć planowano je na kilka dni, walki trwały 63 dni. Mimo że powstanie nie osiągnęło zamierzonych celów, stało się symbolem heroizmu Polaków w walce o niepodległość.

Powstanie było częścią planu „Burza”, opracowanego w 1943 roku przez Rząd Polski na uchodźstwie i dowódców AK, mającego na celu przejęcie władzy w kraju po wycofaniu się Niemców. Plan obejmował lokalne powstania i akcje sabotażowe. Początkowo nie przewidywano działań w dużych miastach, w tym w Warszawie. Siły AK w stolicy miały początkowo liczyć około 4 tys. ludzi, a ich zadaniem było chronić ludność i strategiczne obiekty.

reklama

Realizacja planu „Burza” rozpoczęła się w lutym 1944 roku, jednak działania na wschodzie zakończyły się niepowodzeniem, z powodu aresztowań i likwidacji polskich dowódców przez Sowietów. W tej sytuacji, dowódcy AK zdecydowali o wybuchu powstania w Warszawie, które miało rozpocząć się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Siły powstańcze liczyły około 50 tys. ludzi, jednak tylko 10% było uzbrojonych. Do powstania przyłączyły się również inne grupy zbrojne.

Garnizon niemiecki w Warszawie, liczący początkowo 15 tys. żołnierzy, został wzmocniony przez dodatkowe jednostki, w tym oddziały Waffen SS. Niemcy mieli przewagę w ciężkim uzbrojeniu, w tym czołgach i artylerii. Mimo początkowych sukcesów powstańców, Niemcy zdołali utrzymać kontrolę nad kluczowymi punktami w mieście, co utrudniło dalsze działania powstańców.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama