Reklama

W sobotę impreza w Kolbuszowej Górnej. Dlaczego warto przyjść?

Opublikowano: pt, 7 lut 2020 22:23
Autor:

W sobotę impreza w Kolbuszowej Górnej. Dlaczego warto przyjść?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przed nami wydarzenie pn. "Łojdiridi", które zaplanowano w Centrum Kultury Wsi. Start o godz. 16.30. Co nas czeka? O tym mówi Wojciech Dulski ze Stowarzyszenia "Gdzieś Tu".

Do kogo skierowana jest ta impreza? Kto może wziąć w niej udział?
- Impreza skierowana jest dla wszystkich, w każdym przedziale wiekowym, niezależnie od znajomości tańców tradycyjnych. Starsi mogą sobie przypomnieć czasy, gdy polki i oberki były przeważającymi tańcami na weselach czy zabawach, zaś młodsi, szczególnie tańczący w zespołach folklorystycznych mogą sprawdzić swoje umiejętności w bardziej spontanicznym, niewyreżyserowanym otoczeniu. Ktoś, kto nie czuje się pewnie w tańcu, może wziąć udział w warsztatach, zaś młodsi uczestnicy mogą przekonać się, że przed erą cyfryzacji również nie było nudy, a wręcz zabawy były dużo bardziej kreatywne. Oczywiście jeśli ktoś zupełnie nie chce tańczyć a tylko posłuchać ludowej muzyki, nie będziemy go do tego zmuszać, można uczestniczyć na siedząco, przy kawie i kawałku pysznego ciasta.


To już siódma edycja "Łojdiridi" a trzecia w powiecie kolbuszowskim. Jak znajdujecie zespoły, które biorą w niej udział?
- Pięć początkowych edycji było w konwencji otwartej - przychodzili muzycy, którzy na co dzień ze sobą nie grają i wspólnie grali melodie z Rzeszowszczyzny. Coś w rodzaju jam session, tylko z muzyką ludową i towarzyszeniem tańca. Od szóstej edycji postawiliśmy na występy konkretnych kapel, przeważnie dwóch, grających na zmianę. Ponieważ obracamy się w środowisku muzycznym i gościmy na podobnych imprezach, nawiązaliśmy wiele kontaktów z kapelami. Sami również czynnie muzykujemy.
W dzisiejszych czasach dużo daje również internet, bo niektórzy wykonawcy sami się deklarowali jako chętni do zagrania. Jest to pokłosie naszego projektu, w którym oferujemy kapelom możliwość nagrania materiału na swoją płytę. Jeśli byłyby osoby chętne pomuzykować spontanicznie, zapraszamy do kontaktu, nie widzimy przeszkód, aby formuła otwarta wciąż była obecna. Zachęcamy do kontaktu instytucje, które chciałyby urozmaicić swoją ofertę kulturalną. Posiadamy doświadczenie i kontakty, jednak nie mamy stałego lokalu i funduszy, by móc spotkania organizować częściej.

Dlaczego warto przyjść 8 lutego do Centrum Kultury Wsi w Kolbuszowej Górnej?
- Warto przyjechać do Kolbuszowej Górnej, bo nasze wydarzenia pokazują, że tradycja wciąż jest żywa, a jej odbiór nie musi być bierny, tak jak niestety gdzieniegdzie się uważa. Całe szczęście tendencja się zmienia i praktykowanie tańca jest coraz szersze. Również odbiór samej muzyki się zmienia na plus - ludowizna nie jest uważana już jako domena ludzi starszych lub członków zespołów folklorystycznych a jej obecność powinna się ograniczyć do przeglądu i dożynek. Poza tym jest to świetna zabawa, możliwość poznania nowych ludzi z różnych stron i po prostu aktywne spędzenie sobotniego popołudnia i wieczora - akurat w okresie który mamy obecnie (ciężko go nazwać zimą) ruch jest nam potrzebny. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE