Reklama

W Kolbuszowej powstanie mural upamiętniający Janka Bytnara

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

W Kolbuszowej powstanie mural upamiętniający Janka Bytnara - Zdjęcie główne

Pierwszy mural powstał w ubiegłym roku na budynku szkoły w Weryni. | foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolbuszowskie liceum ogólnokształcące będzie w tym roku obchodzić 110 lat istnienia. Uroczystości zaplanowano na czerwiec. Do tego czasu miałby też powstać mural upamiętniający postać Janka Bytnara.

Postać Janka Bytnara, ale i nie tylko, ma zostać namalowana na muralu, który powstanie w Kolbuszowej. Z przygotowanych kilku projektów Instytut Pamięci Narodowej zatwierdził jeden. Zostanie on wykonany na ścianie zewnętrznej kolbuszowskiego liceum ogólnokształcącego. 

 

Potrzebne wsparcie

- Chcemy uczcić w ten sposób naszego patrona. Mamy bardzo dobre miejsce na wykonanie muralu, czyli ścianę hali widowiskowo-sportowej od strony basenu - wyjaśniał Dariusz Fus, dyrektor LO. 

 Wykonawcą malunku będzie Rafał Roskowiński - to pionier sztuki muralu, doktor sztuk pięknych, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Liceum starało się o współfinansowanie tego przedsięwzięcia przez Instytut Pamięci Narodowej. Takie wsparcie otrzymało. Teraz do Warszawy przesłano kolejną prośbę o zwiększenie kwoty przeznaczonej na kolbuszowski mural. - Na pewno będziemy szukać sponsorów - zaznaczył dyrektor LO.

Odsłonięcie muralu prawdopodobnie nastąpi w czerwcu, kiedy to zorganizowane zostaną uroczystości związane z jubileuszem kolbuszowskiego LO. Oczywiście, jeśli znajdą się pieniądze na wykonanie malunku. 

 

Nie tylko wizerunek patrona

Na muralu, który powstanie na ścianie budynku hali widowiskowo-sportowej, ma znajdować się nie tylko postać Janka Bytnara.

- Chcielibyśmy, aby ten mural opowiadał jego historię życia. Aby pojawiły się na nim osoby bardzo blisko z nim związane, jak rodzice czy siostra. Może uda się także tam zamieścić sylwetki jego najbliższych przyjaciół

- wyliczał dyrektor Fus. Samo jego wykonanie ma nie trwać długo - od dwóch do trzech dni. Dłużej będą trwały przygotowania, w tym rozłożenie ogromnego rusztowania. 

Malunek na szkole 

Mural na budynku sali kolbuszowskiego liceum byłby drugim w powiecie kolbuszowskim. W ubiegłym roku odsłonięty został malunek, który również wykonany został na ścianie zewnętrznej sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Weryni. 

Malunek przedstawia mjr. Józefa Batorego - członka IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego w więzieniu na warszawskim Mokotowie 1 marca 1951 roku. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. Uroczyście został on odsłonięty 21 czerwca.

Główne obchody jubileuszu 110-lecia LO (sobota - 11 czerwca)

  • godz. 9 - złożenie kwiatów na grobach zmarłych nauczycieli
  • godz. 9.30 - msza św. w kolegiacie w Kolbuszowej
  • godz. 11 - przemarsz do liceum
  • godz. 11.30 - uroczysta gala na hali widowiskowo-sportowej przy LO w Kolbuszowej
  • godz. 12.30 - zwiedzanie szkoły i okolicznościowej wystawy
  • godz. 13 - spotkania absolwentów w klasach
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy