Reklama

W Dzikowcu dyskutowali o podwyżkach radnych

Opublikowano:
Autor:

W Dzikowcu dyskutowali o podwyżkach radnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Samorządowcy z gminy Dzikowiec przyznali sobie podwyżki za udział w sesjach i komisjach. Sołtysi również otrzymywać będą więcej pieniędzy za udział w posiedzeniach.

Każdy radny za jednorazowy udział w sesji czy komisji otrzyma 250 zł. Wiceprzewodniczący rady otrzymają 290 zł, tak samo jak przewodniczący komisji stałych. Wszystkim rajcom przysługuje także zwrot kosztów za ewentualne podróże służbowe. Jak podkreślił Eugeniusz Panek, przewodniczący Rady Gminy Dzikowiec, trwały długie rozmowy na temat podwyżek. 

- Moim prywatnym zdaniem najlepszą zapłatą jest to, że ludzie mnie wybrali - mówił na komisji Józef Durak, radny z Mechowca. - Coś dla wsi można zrobić, jakąś inwestycję - tłumaczył. 

Jak zaznaczył Panek, szef rady, aby przyjść na sesję radni muszą wziąć bezpłatny urlop w pracy. - Większość domagała się tego, żeby podnieść diety, wszystko drożeje i niektórym te pieniądze są potrzebne do utrzymania rodziny - skwitował przewodniczący. 

Finalnie na poniedziałkowej sesji, 30 września, radni przegłosowali uchwałę. Antoni Konefał, Józef Durak, Dominik Furtek i Jan Tęcza wstrzymali się jednak od głosu w sprawie podwyżek. 

Dla przewodniczącego  

 

Przewidziano także podwyżkę dla przewodniczącego rady. Od 1 października będzie on otrzymywał 1290 zł miesięcznie. Jeżeli przewodniczący jest nieobecny podczas sesji, dieta przysługuje wiceprzewodniczącemu, którego wyznaczył przewodniczący - proporcjonalnie do nieobecności. Wówczas szefowi rady obcina się pensję o 25 proc. z podstawy. 

Nie wszyscy radni zagłosowali za tą uchwałą jednogłośnie podczas sesji. Trzy osoby wstrzymały się od głosu. Byli to: Dominik Furtek, Jerzy Sito i Antoni Konefał.

 

Dla sołtysów 

 

Postanowiono także przyznać podwyżki dla sołtysów. Ryczałt dla gospodarzy wsi wynosić będzie 210 zł miesięcznie. Za nieobecność sołtysa na sesji obcina się mu 25 proc. ryczałtu. 

- Czym się kierowaliście, podnosząc sobie więcej, a nam mniej - pytał radnych obecny na sesji Adam Streb, sołtys Nowego Dzikowca. Przewodniczący Panek wyjaśnił, że podwyżki został podniesione procentowo. 

- Ja bym sugerował, żeby popatrzeć na inne gminy, na przykład Majdan, Bojanów - mówił Adam Wyka, sołtys Spi. Szef rady zaznaczył, że w każdej gminie są inne warunki. - Nie będziemy się sugerować.

- To inni sołtysi tam są? - pytał sołtys Wyka. Dyskusja zakończyła się głosowaniem, w którym radni Dominik Furtek, Marta Kaczorowska, Antoni Konefał i Jan Tęcza wstrzymali się od głosu. 

Bartosz Posłuszny

Dwóch sołtysów jest jednocześnie radnymi. Józef Gancarz z Mechowca i Eugeniusz Panek z Lipnicy będą jednocześnie pobierać dietę radnego, jak i sołtysa.
Sołtysi poszczególnych wsi będą otrzymywać ryczałtowo 210 zł miesięcznie. W przypadku nieobecności na sesji potrącone zostanie im 25 proc. od tej kwoty.
Do 1 października gospodarze mieli 180 zł niezależnie od tego czy pojawili się na sesji czy nie.
Przewodniczący rady Wiceprzewodniczący/przewodniczący komisji Radny
Do 1 października - 1100 zł miesięcznie Do 1 października - 230 zł za sesję/komisję Do 1 października - 200 zł za sesję/komisję
Od 1 października - 1290 zł miesięcznie Od 1 października 290 zł za sesję/komisję Od 1 października - 250 zł za sesję/komisję

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE