Reklama

Uspokoić mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

Uspokoić mieszkańców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest konieczny, by można było starać się o środki unijne w tym zakresie – przekonywał na ostatniej sesji (10 czerwca) Eugeniusz Galek. Radni posłuchali wójta i jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem dokumentu. Co oznacza to dla mieszkańców?

Uchwała, przyjęta na czerwcowej sesji, ma charakter strategiczny. Umożliwia nie tylko samorządowi, ale też zwykłym mieszkańcom ubieganie się o dofinansowanie inwestycji, które mają na celu ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji. - Dobrze byłoby wysłać do mieszkańców jakiś sygnał, że celem tego planu nie jest na przykład wprowadzenie zakazu stosowania opału drewnem czy też używania węgla, bo wydaje mi się, że właśnie z tym gospodarka niskoemisyjna kojarzy się w pierwszej kolejności. Warto uspokoić mieszkańców, że nie tędy droga – zachęcał radny Ryszard Gaweł.

Samorząd go potrzebuje

– My mieszkańców naszej gminy nie możemy do niczego zmusić, dajemy im tylko pewną możliwość – zaznaczył wójt Galek i dodał: - Być może w późniejszym czasie oni także będą mogli i będą chcieli skorzystać ze środków pomocowych.  W pierwszej bowiem kolejności po finansowe wsparcie sięgną samorządy.   Ten dokument jest dla nas potrzebny przy składaniu wniosków aplikacyjnych o pozyskanie środków europejskich na przykład na wymianę kotłowni, montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy też wymianę lamp oświetleniowych, które dotychczas są użytkowane, na lampy ledowe – wyliczał Eugeniusz Galek i zaznaczył: – Dzisiaj lampa ledowa, aczkolwiek przy montażu droższa, to w perspektywie jest długotrwała i zużywa chyba o jedną trzecią mniej prądu niż lampa dzisiejsza.

Więcej w Korso nr 28/13.07.2016

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE