Reklama

Uroczyste obchody za nami. To było ważne wydarzenie dla sołectwa [FOTO]

Opublikowano: pt, 21 sie 2020 11:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W niewielkiej miejscowości w gminie Raniżów odbyły się huczne uroczystości związane ze 100-leciem Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą.Organizatorami było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Mazury kierowane przez Marię Zawadę, radną powiatową, radnych raniżowskiej gminy, nauczycieli oraz pasjonatów historii regionalnej.

- W prace organizacyjne włączyły się, mimo wakacji i okresu urlopowego, dziesiątki osób, mieszkańcy niewielkiej wioski Mazury, w tym działacze stowarzyszenia, nauczyciele, uczniowie szkoły i młodzież starsza

- opisuje Benedykt Popek, badacz i propagator historii regionalnej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów.

Uroczystości odbyły się w niedzielę, 16 sierpnia, w Mazurach, w kościele, na cmentarzu oraz przed Domem Strażaka. Uroczysta msza św. w intencji walczących oraz rannych i poległych w wojnie bolszewickiej mieszkańców wioski Mazury została odprawiona przez ks. prałata Franciszka Kołodzieja, rodaka, oraz proboszcza parafii Mazury, a także przez ks. kan. Wiesława Doparta.

Po mszy odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów i młodzieży pozaszkolnej, przygotowany przez nauczycielki Bożenę Smolak i Małgorzatę Krudysz. Pięknie wystąpił też Bronisław Niezgoda z Kolbuszowej. Były poruszające serca akcenty lokalne i miejscowe.

- Ogromne brawa dla wykonawców

- podkreśla Benedykt Popek.

Następnie odbył się przemarsz z mazurską orkiestrą dętą na cmentarz. Delegacje "Strzelca", małych strażaków oraz młodzieży złożyły znicze i kwiaty na grobach kilku uczestników Bitwy Warszawskiej pochodzących z Mazurów. Następnie uczestnicy uroczystości mogli posłuchać popisów orkiestry. 

Przed Domem Strażaka zebrani wysłuchali m.in. referatu nauczycielki Bożeny Smolak, o wojnie bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej. Swój wykład miał także Benedykt Popek o 64 mieszkańcach wioski Mazury walczących w wojnie bolszewickiej, w tym kilku w Bitwie Warszawskiej. Potem odbył się bardzo interesujący pokaz multimedialny fotografii archiwalnych mazurskich żołnierzy.

W tym dniu zaplanowano także konkurs plastyczny dla dzieci z nagrodami. Zespół "Mazurskie Muzykanty" zaprezentował na scenie pieśni patriotyczne. Uczestnicy uroczystości mogli także obejrzeć film ukazujący Bitwę Warszawską w reżyserii Jerzego Hoffmana.

- Była to jedyna tego typu uroczystość patriotyczno-edukacyjna w gminie Raniżów i może nawet w powiecie kolbuszowskim. Oczywiście wyłączając Kolbuszową, jako miasto, powiatowe

- podkreśla Benedykt Popek, współorganizator uroczystości, dodając, że mieszkańcy Mazurów dopisali tego dnia i bardzo chętnie wzięli udział w obchodach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.