Piątkowy wieczór (7 lutego) dostarczył mieszkańcom Podkarpacia niecodziennych widoków. Wiele osób, spoglądając w niebo, mogło dostrzec niezwykły, świetlisty pierścień wokół Księżyca. Jeden z mieszkańców, który skontaktował się z naszą redakcją, opisał to jako "dziwne, jasne koło, jakby coś świeciło wokół Księżyca".
To na niebie zauważyli mieszkańcy. Fot. Grupa "Na Sygnale - bądź na bieżąco".
Początkowo trudno było mu uwierzyć, że to jedynie efekt atmosferyczny - pierwsza myśl? Może to UFO! Jednak wszystko wskazuje na to, że było to tzw. halo księżycowe – rzadkie, ale fascynujące zjawisko optyczne, które czasem można zaobserwować na nocnym niebie.
Halo księżycowe - co to takiego?
Zjawisko halo to efekt załamania i odbicia światła na kryształkach lodu unoszących się w wysokich chmurach pierzastych (cirrostratus). Powoduje ono powstanie świetlistego pierścienia wokół Słońca lub Księżyca, który może przybierać barwy tęczy - od czerwieni po fiolet.Najczęściej widoczne jest tzw. małe halo o promieniu 22 stopni, ale zdarzają się także większe i bardziej złożone formacje świetlne. W chłodniejszych rejonach, zwłaszcza na obszarach polarnych, zjawisko to można obserwować częściej.
Czy to zapowiedź zmiany pogody?
Według meteorologów halo księżycowe często zwiastuje pogorszenie pogody, a dokładniej – nadciągające opady deszczu lub śniegu. Dzieje się tak, ponieważ chmury pierzaste, które je wywołują, zwykle pojawiają się przed frontem atmosferycznym.Mimo naukowego wyjaśnienia halo księżycowe od wieków budziło wiele emocji. Dawniej ludzie wierzyli, że jest to znak od bogów lub zapowiedź niezwykłych wydarzeń. Dziś wiemy, że to efekt optyczny, ale nie zmienia to faktu, że jego widok nadal robi ogromne wrażenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.