Reklama

Uczniowie ZST w Hiszpanii!

Opublikowano:
Autor:

Uczniowie ZST w Hiszpanii!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolbuszowski Zespół Szkół Technicznych przystąpił do realizacji drugiego już projektu w ramach programu „ERASMUS+ ,,Europejskie praktyki szansą rozwoju osobistego". Tym razem jako miejsce miesięcznych praktyk dla uczniów technikum hotelarstwa oraz technikum informatyki za cel obrano Malagę w południowej Hiszpanii.

Uczniowie w gorącej Hiszpanii spędzili cztery tygodnie. W tym czasie brali udział w praktykach zawodowych w hiszpańskich firmach oraz hotelach. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie miasta oraz poznawania hiszpańskiej kultury i historii. Uczestnikom wyjazdu towarzyszyły opiekunki – nauczycielka ZST Barbara Szafraniec oraz Grażyna Pełka – wicedyrektorka ZST. 

Hostel z duszą 
Grupa wystartowała z warszawskiego lotniska, 13 maja. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Po dotarciu na miejsce na uczestników projektu czekał pracownik biura Tribeka, który zabrał ich do hostelu Patio19 na ulicy Mariblanca. Już samo to miejsce na wielu zrobiło niezwykłe wrażenie. - Nasz hostel wyróżniał się spośród okolicznych budynków nietypowym wystrojem. Na zewnątrz, na balkonie wisiały typowe suknie Hiszpanek do tańca flamenco. Po wejściu do środka stwierdziliśmy, że jest to miejsce z duszą – wszystkie pokoje i korytarz udekorowane były licznymi pamiątkami z przeszłości Hiszpanii. W środku hostelu natomiast znajdowało się patio, gdzie w upalne południe można odpocząć w cieniu, przy dźwiękach hiszpańskich melodii – wspominali uczestnicy wyjazdu. 

Widoki i architektura 
Uczniowie dosyć szybko odnaleźli się w nowym miejscu. W hostelu, w którym przebywali spotkali młodych ludzi z różnych krajów: Niemiec, USA, Francji, Portugalii, a nawet z Wietnamu. Dzięki czemu mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Spore wrażenie wywarła na grupie z Polski Andaluzja, w którym leży Malaga – półmilionowe miasto. Zwracali oni uwagę na piękne widoki, niesamowitą architekturą, urzekła ich również serdeczność i życzliwość mieszkańców.

Obawy rozwiane 
Jednak oprócz zwiedzania i poznawania hiszpańskiej kultury na uczniów czekała praktyka zawodowa. Wielu z nich miało wątpliwości jak sobie poradzi z nowymi zadaniami i przełamaniem bariery językowej. Szybko jednak wszelkie obawy zostały rozwiane przez opiekunkę grupy Magdalenę Pieczarkę, która szczegółowo omówiła sprawy organizacyjne i przedstawiła plan miesięcznych praktyk dla poszczególnych zawodów. 

Zadania i obowiązki 
Uczniowie technikum hotelarstwa skierowani zostali do hoteli, po których najpierw zostali oprowadzeni, poinformowani o obowiązkach i zadaniach, a następnie przeszkoleni w zakresie BHP. Większość z uczniów pracowało w dziale housekeepingu, dwie osoby zostały przydzielone do obsługi gości w restauracji. - Już pierwszy dzień pokazał, że nasze umiejętności i kompetencje są bardzo dobre i potrafimy profesjonalnie wykonywać swoją pracę – wspominają uczestniczki praktyk. Uczniowie technikum informatycznego z kolei, podobnie jak hotelarki, najpierw zapoznali się z zadaniami i obowiązkami oraz wzięli udział w szkoleniu BHP. Część z nich została przyjęta do pracy w Malaga Adventures, gdzie przy okazji wykonywania swoich obowiązków mogli pospacerować po mieście, poznać jego ciekawe zakątki, bowiem ich zadanie polegało na robieniu zdjęć, potrzebnych do wykonania folderów i ulotek, ukazujących atrakcje turystyczne miasta. Dwóch uczniów natomiast trafiło do Muzeum Dźwięku MIMMA. Praktykantów już na samym wstępie czekała miła niespodzianka, przygotowana przez pracodawców, a mianowicie pokaz tańca flamenco. Potem uczniowie zajęli się inwentaryzacją sprzętu informatycznego. Niektóre urządzenia wymagały naprawy, co pozwoliło początkującym informatykom sprawdzić swoje umiejętności. Natomiast trzech uczniów pracowało w Internet Web Solutions. Ich zadaniem było stworzenie dwóch aplikacji na Androida oraz przygotowanie kursów nt. E-commerance i zarządzania mikroprzedsiębiorstwami. Kolejna dwójka trafiła do pracy w studiu fotograficznym Photo Digital, gdzie przygotowywała materiały eksploatacyjne do wydruku produktów reklamowych.

Chwila relaksu 
Młodzież, będą w Hiszpanii zwiedziła miasto Malagę, najważniejsze uliczki prowadzące do Placu Konstytucji. Udała się także na Plaza de La Merced do domu, w którym mieszkał Pablo Picasso, gdzie zobaczyła wiele prac związanych ze szkicami i projektami przygotowawczymi Picassa przed stworzeniem dzieła „Panny z Awinionu”. Ponadto uczniowie zwiedzili Katedrę Wcielenia, zwaną Jednoręką Damą (nazwa ta wywodzi się od tego, że jedna z dwóch wież nie została ukończona. Różne są wersje powodów, ale najważniejszy wydaje się być brak funduszy na kontynuację prac) oraz wiele innych ciekawych i urokliwych zakątków Hiszpanii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE