Reklama

Uczniowie ze szkoły w Kupnie z wizytą w Stambule. Turcja ostatnim krajem na mapie świata, który odwiedzili w ramach programu Erasmus+ [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Turcja była ostatnim krajem na mapie świata, który odwiedzili uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Kupnie w ramach programu Erasmus+. Przygoda miała swój finał w Stambule.

Końcem maja wychowankowie Szkoły Podstawowej w Kupnie im. Jana Pawła II na czele z nauczycielami odwiedzili słoneczny Stambuł, największe i najludniejsze miasto w Turcji. Jak ostatni przystanek na mapie świata wspominają uczestnicy wycieczki?

Muzyka i tańce

Miejscem pobytu delegacji z Kupna była Tuzla, położona na przedmieściach Stambułu, leżąca po azjatyckiej stronie miasta.

Uczniowie zwiedzili miejscową szkołę, gdzie tamtejsi wychowankowie przygotowali występy taneczne, wokalne i muzyczne z wykorzystaniem tradycyjnych strojów oraz instrumentów z kręgu kultury tureckiej. Placówka liczy ponad 1000 uczniów, a uczy w niej 70 nauczycieli.  - Naszą uwagę zwrócił fakt dużo większej liczby godzin z języka angielskiego, w niektórych oddziałach jest to nawet jedenaście godzin tygodniowo - mówiła Ewa Tyburczy - Zagroba, jedna z nauczycielek.

Słoneczne miasto

Grupa z Kupna została zaproszona do urzędu miasta, gdzie spotkała się z przedstawicielem burmistrza. W kolejnych dniach delegacja z gminy Kolbuszowa zwiedziła słoneczne miasto. -  W krajobrazie miasta zwróciliśmy uwagę na bardzo liczne meczety z wysokimi minaretami i wydobywające się z megafonów śpiewy o określonych porach, słyszalne w każdym zakamarku miasta - nadmieniła uczestniczka wycieczki.

W trakcie pobytu w Turcji uczniowie z kupieńskiej szkoły zwiedzili liczne zabytki. Były to: Hagia Sophia – meczet w Stambule, Prince Islands – Wyspy Książęce, dworzec kolejowy Sirkeci, Park Gulhane, Topkapi Sarayi, dzielnica Ortakoy, Pałac Dolmabahce, Wieża Galata oraz Spice Bazaar (bazar przypraw). Mieli również okazję posmakować regionalnych potraw.

Przyjaźń na zawsze

Na koniec pobytu w Stambule odbyło się karaoke party, kiedy to odśpiewano piosenkę projektu "We have fun together". Jak mówią uczniowie, tekst i muzyka powstała podczas ostatniego spotkania.

- Uczestnicy mogli zrozumieć różnorodność Europy i zobaczyć, że każdy kraj europejski to ten sam, a zarazem inny rodzaj kultury. Przyjaźń, która połączyła nasze szkoły, zapewne będzie owocować jeszcze w różnych wspólnych przedsięwzięciach - podsumowała Ewa Tyburczy - Zagroba.

Niesamowita przygoda

Kupieńska szkoła realizowała program Erasmus+. Projekt ten łączy ludzi różnych narodowości z różnych środowisk – wielkich miast i małych wsi. Pozwala na zawiązanie niesamowitych znajomości i przyjaźni. Uczniowie z Kupna odwiedzili również miasta w Polsce, Bułgarii i Rumunii. Wizyta w Turcji była zwieńczeniem europejskiego programu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy