Reklama

U nas do bólu – u innych zakazane

Opublikowano:
Autor:

U nas do bólu – u innych zakazane - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Słoneczny poranek, las pachnący wilgocią i kosz w ręku to idealne warunki dla grzybiarzy. Sezon już rozpoczęty, a my sprawdzamy, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących i co zrobić w przypadku pierwszych objawów zatrucia.

Polacy to miłośnicy grzybobrań. Wielu z nas nie wyobraża sobie niedzielnego wrześniowego popołudnia bez spaceru po lesie z koszem. Byleby to, co się w nim znajdzie, nie okazało się później niemiłą niespodzianką. - Zbieranie grzybów wciąga. Najpierw znajdujesz jednego i to motywuje do dalszego szukania, aż do zapełnienia całego kosza – opowiada Karol, grzybiarz z wieloletnim doświadczeniem. - Najlepsza pora na zbieranie to poranek, potem konkurencja w lesie robi się coraz większa. Warto mieć swoje sprawdzone miejsca, w których na pewno coś będzie - dodaje.

Więcej w 36 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE