Reklama

PODKARPACIE: Tragiczny sierpień 1944 w naszym województwie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PODKARPACIE: Tragiczny sierpień 1944 w naszym województwie - Zdjęcie główne

Gałązka jedliny składana na leśnych miejscach pamięci to inicjatywa krośnieńskiego oddziału PTL

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Latem 1944 roku na terenie Bieszczadów doszło do kilku spektakularnych mordów dokonanych przez banderowców z UPA na ludności polskiej, w tym na pracownikach leśnych i ich rodzinach. Wielu, spośród tych, którzy stracili wówczas życie, nie ma nawet swego grobu.

W połowie sierpnia 1944 roku obok leśniczówki zwanej Brenzberg niedaleko Mucznego oddział UPA zamordował 74 Polaków. Dziś o miejscu mordu przypominają ustawione przez leśników obelisk z pamiątkową tablicą oraz krzyż.

Wcześniej, 6 sierpnia 1944 roku, upowcy dokonali mordu na polskiej ludności w Baligrodzie. Wśród 42 ofiar byli też Wojciech Berda, leśniczy w Bystrem k. Baligrodu i Zygmunt Borek-Prek, adiunkt leśny w Baligrodzie, przewodnik oddziału partyzanckiego. Zginęli, nie jak inni przy kościele, ale przy dworze. Ciała ich pochowano [...] CZYTAJ DALEJ>>>

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy