reklama

To miejsce w województwie podkarpackim przyciąga tłumy. Tak było i tym razem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

To miejsce w województwie podkarpackim przyciąga tłumy. Tak było i tym razem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
32
zdjęć

To miejsce w województwie podkarpackim przyciąga tłumy. Tak było i tym razem. | foto B. Posłuszny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIW niedzielę, 13 kwietnia skansen w Kolbuszowej się miejscem wyjątkowych obchodów Niedzieli Palmowej, które połączyły duchowe przeżycia z bogatą tradycją i regionalnym rękodziełem. Mieszkańcy oraz przybyli goście mieli okazję do wspólnego świętowania, poznawania lokalnych zwyczajów i aktywnego uczestniczenia w warsztatach związanych z wielkanocnymi obrzędami.
reklama

 

Obchody rozpoczęły się od tradycyjnego spaceru do chałupy z Huty Przedborskiej, gdzie przygotowana została specjalna ekspozycja poświęcona historii i znaczeniu palm wielkanocnych. Uczestnicy mieli okazję poznać techniki wykonywania palm z trzciny, bazi, gałązek jałowca czy bukszpanu, które niegdyś służyły nie tylko jako dekoracje, ale również miały symboliczne znaczenie w kontekście zapewnienia zdrowia i dobrobytu w nadchodzącym roku.

 

Równolegle, w budynku szkoły z Trzebosi odbywały się warsztaty, w których uczestnicy, zarówno dorośli, jak i dzieci, mieli okazję wykonać własną palmę wielkanocną. Pod czujnym okiem specjalistów, uczestnicy zgłębiali tajniki tej tradycyjnej sztuki, poznając symbolikę palm w kontekście obrzędowości wielkanocnej. Warsztaty były świetną okazją, by aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wielkanocnej tradycji, której historia sięga setek lat.

reklama

 

Po warsztatach przyszedł czas na wyjątkową mszę świętą w kościele pw. św. Marka Ewangelisty w Rzochowie, podczas której miało miejsce poświęcenie palm wielkanocnych. Uczestnicy nabożeństwa mogli poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę, łącząc duchowe przeżycia z tradycją obrzędów Wielkiej Niedzieli Palmowej. Po mszy zaplanowano zwiedzanie zabytkowej świątyni z przewodnikiem, który przybliżył historię kościoła oraz jego znaczenie dla lokalnej społeczności.

 

Wydarzenia były świetną okazją, aby nie tylko zgłębić lokalne tradycje, ale również aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia palm wielkanocnych i zanurzyć się w atmosferze świąt.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo