Zawierzenie gminy stanie się faktem
Władze gminy Majdan Królewski w ostatnim czasie dyskutowały nad wnioskiem, który wpłynął od mieszkańców.
- Pismo mieszkańców w sprawie zawierzenia gminy Majdan Królewski Niepokalanemu Sercu Maryi zostało przedstawione i omówione na wspólnych Komisjach Stałych Rady Gminy
- tłumaczy Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski.
Włodarz potwierdził w rozmowie z nami, że decyzja została rozpatrzona pozytywnie. Matka Boża z Jasnej Góry jest ukoronowana i czczona jako Królowa Polski. To święto jest obchodzone 3 maja, dlatego też zdecydowano, że właśnie tego dnia losy gminy zostaną powierzone Maryi.
- Zważywszy, że żyjemy w czasach poważnego kryzysu wiary i wartości, w czasach obarczonych widmem konfliktów i wojen, Radni Rady Gminy i Wójt Gminy proszą, aby w tym uroczystym dniu 3 Maja, poprzez odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, uroczyście powierzyć losy Gminy Majdan Królewski i jej mieszkańców opiece i trosce Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski, przez Jej wstawiennictwo Bogu
- przekazał nam włodarz majdańskiej gminy.
Nie na Jasnej Górze, a w Majdanie
Uroczystość zawierzenia gminy odbędzie się w ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, a kluczowym punktem programu będzie Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny i gminy. Wójt zwrócił się do duchowieństwa ze wszystkich parafii na terenie gminy o odprawienie tej liturgii.
- Radni i wójt podzielili wolę sygnatariuszy tego pisma i zwrócili się z prośbą do księży proboszczów wszystkich parafii z gminy Majdan Królewski o odprawienie w dniu 3 maja 2025 roku uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i naszej Gminy.
- dodał wójt Jerzy Wilk.
Msza Święta odbędzie się nie w Częstochowie, jak w przypadku kolbuszowskiej gminy, a w kościele p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim. Rozpocznie się o godzinie 12.30. Oznacza to, że zainteresowani mieszkańcy nie będą musieli fatygować się na Jasną Górę, aby wziąć udział w uroczystości.
Przez podziały polityczne i utratę wartości
Pomysł zawierzenia gminy Matce Bożej Jasnogórskiej wywołał silne emocje wśród mieszkańców, którzy widzą w tym działaniu ważny krok w stronę odnowy duchowej i moralnej. Inicjatorzy petycji wskazali na konieczność przywrócenia wartości chrześcijańskich oraz moralnej odnowy społeczeństwa, szczególnie w obecnych czasach kryzysu.W petycji skierowanej do władz gminy mieszkańcy pisali m.in.:
- Polska w tak trudnym czasie, w którym żyjemy, potrzebuje nawrócenia i odrodzenia. Następuje rozkład prawa, w każdej dziedzinie społecznej i kulturowej, tj. postępujące ubożenie społeczeństwa, podważanie autorytetu rodziny, demoralizacja dzieci szerzona przez niewłaściwą rozrywkę masową oraz politykę edukacyjną.
Wskazywali również na podziały polityczne i społeczne oraz utratę wartości patriotycznych.
- Jako naród daliśmy się pokłócić oraz podzielić ze sobą. Utraciliśmy również pojęcie służby swojemu narodowi, na rzecz jakże niskiego pojęcia kariery politycznej, w której różnorodne partie walczą ze sobą, wydzierając sobie co bardziej pożądane funkcje i stanowiska. Politycy widzą tylko interes własnej partii lub grupy zawodowej i w powszechnej biedzie walczą tylko o własne korzyści kosztem ogółu społeczeństwa
- tłumaczyli w piśmie skierowanym do wójta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.