Reklama

Tężnia solankowa powstanie w Kolbuszowej. Ile będzie kosztował taki obiekt?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: belchatow.pl

Tężnia solankowa powstanie w Kolbuszowej. Ile będzie kosztował taki obiekt? - Zdjęcie główne

Tężnia solankowa ma powstać także w Kolbuszowej. | foto belchatow.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Kolbuszowa szykuje się do budowy tężni solankowej. Nowy obiekt miałby powstać przy bulwarach nd Nilem. Takie obiekt niedawno postawiono w Mielcu.

Kolbuszowscy radni znaleźli w tegorocznym budżecie prawie 37 tys. zł na nową inwestycją. Ma nią być tężnia solankowa. Pieniądze mają wystarczyć na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej niezbędnej do realizacji przedsięwzięcia.

Tężnia ma powstać w sąsiedztwie Dziennego Domu Pobytu Seniora w Kolbuszowej (po południowej stronie tarasu). 

-  Ma to być budynek na planie sześciokąta foremnego, wpisanego w koło o średnicy 6 metrów, z dachem wielospadowym stromym

- informuje Krzysztof Matejek, sekretarz gminy Kolbuszowa. 

Obiekt ma mieć charakter ogólnodostępny, a jego szacowany koszt to 339 tys. zł netto. 

W kwietniu tego roku tężnię udostępniona została w Mielcu. Powstała ona w Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego i kosztowała prawie 600 tys. zł. 

Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych, po których spływa solanka zawierająca cenne mikroelementy. Powietrze wokół budowli jest nasycone aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Mikroklimat wytwarzany przez tężnię jest więc podobny do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich spacerów. Eksperci wskazują, że godzinny pobyt w pobliżu tężni solankowej pozwala na przyswojenie takiej samej dawki jodu jak w trakcie trzech dni spędzonych nad morzem.

Tak wygląda tężnia solankowa, która powstała w Mielcu:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy