Reklama

Terytorialsi pobierają wymazy na terenie powiatu kolbuszowskiego

Opublikowano:
Autor:

Terytorialsi pobierają wymazy na terenie powiatu kolbuszowskiego  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie powiatu kolbuszowskiego pobierają próbki do badania na obecność koronawirusa. Aby przybliżyć ich pracę, na nasze pytania odpowiedział kapitan Witold Sura, oficer prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi wspomagają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Ze względów bezpieczeństwa żołnierze pobierający wymazy muszą być ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki

 

 

 Czy żołnierze zostali przeszkoleni pod kątem pobierania wymazów? 

- 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej do pobierania wymazów deleguje żołnierzy posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego. Ukończyli oni specjalistyczne szkolenie w wojskowym ośrodku medycyny prewencyjnej oraz odbyli szczegółowe instruktaże w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie. 

 

 

Jak to wygląda na terenie powiatu kolbuszowskiego? Czy jest określona dzienna liczba wymazów, które zostają pobrane?  

- Dzienna ilość pobieranych wymazów przez nasze zespoły medyczne jest bardzo zróżnicowana. Uzależnione jest to od wojewódzkiej stacji sanitarno – epidemiologicznej.

 To pracownicy stacji przygotowują plan dziennego pobrania wymazów przez naszych medyków. Wykonanie zadania uzależnione jest również od odległości gospodarstw, w których mają pobrać wymazy czy też ukształtowania terenu. Największą ilość pobranych próbek odnotowano na terenie powiatu rzeszowskiego. Jednorazowo wykonano 78 wymazów. Jednak średnia oscyluje na poziomie 23 próbek. Na terenie powiatu kolbuszowskiego nasze zespoły medyczne pobrały już ok. 100 wymazów. 

 

 Ilu żołnierzy pobiera próbki na terenie powiatu kolbuszowskiego?

- Podkarpacka brygada do pobierania wymazów każdego dnia deleguje trzy mobilne zespoły, które działają na terenie całego województwa.

 

Jak wygląda pobranie takiego wymazu i gdzie on później trafia? 

- 1 kwietnia  terytorialsi z Podkarpacia rozpoczęli wsparcie służb sanitarnych w obszarze pobierania wymazów. Działania naszych żołnierzy są prowadzone mobilnie u osób przebywających w kwarantannie w warunkach domowych. W obecnej chwili nasze zespoły medyczne pobierają również próbki w domach pomocy społecznej i szpitalach. Ze względów bezpieczeństwa żołnierze pobierający wymazy są ubrani w specjalne kombinezony ochronne, maseczki, gogle i rękawiczki. Materiał kliniczny po pobraniu z nosogardła jest odpowiednio zabezpieczony i przekazywany do laboratorium wojewódzkiej stacji sanitarnej.

 

 Terytorialsi, pobierający takie wymazy, mogą zatrzymać osoby przebywające w miejscach publicznych i pobrać taką próbkę? 

 - Zespoły medyczne z 3. PBOT, które wykonują zadania w danym dniu, w godzinach porannych zgłaszają się do wojewódzkiej stacji sanitarno – epidemiologicznej, pobierają próbki, sprzęt ochronny oraz adres zamieszkania osób, od których mają pobrać materiał kliniczny. Dzień wcześniej przedstawiciel stacji sanitarnej, informuje telefonicznie zainteresowanych o planowanym przyjeździe medyków.

 

W jaki sposób badany powiadamiany jest o wyniku testu i ile czeka na taką informację? 

- O wynikach testu informuje wojewódzka stacja sanitarno – epidemiologicznej w terminie do trzech dni.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE