Reklama

Tego potrzebują mieszkańcy gminy Niwiska

Opublikowano:
Autor:

Tego potrzebują mieszkańcy gminy Niwiska  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Sprawdź, co zmieni się w miejscowościach gminy Niwiska w kolejnym roku. Na co zostanie przeznaczony fundusz sołecki?

W Kosowach do podziału było 47 725,90 zł. Tę kwotę mieszkańcy zarezerwowali na kilka różnych zadań i inwestycji. Na spotkania integracyjno-pokoleniowe trafi 2 tys. Na remont tarasu i wzmocnienie zadaszenia budynku remizy OSP przeznaczono 10 tys. zł. 

Na zakup i montaż rolet do sali głównej świetlicy wiejskiej oraz siatek do okien zaplecza kuchennego sołectwo wyda 2 tys. zł. Za 1 500 zł zostanie również zakupiona zmywarka do zaplecza kuchennego. 2 400 zł to kwota, jaka zostanie przeznaczona na zakup umundurowania i sprzętu przeciwpożarowego. W budżecie wioski zabezpieczono 20 tys. zł na dowóz uczniów do szkoły. Na sporządzenie dokumentacji zagospodarowania terenu wokół dębu (min. siłownia zewnętrzna) przeznaczonych zostanie 7 325,90 zł. Remont kosiarki będzie kosztował 2 tys. zł. 

Różne sprawy 

Podział funduszu nie był jedynym tematem, jakim zajęto się na zebraniu w Kosowach, w którym uczestniczyło 29 osób. W imieniu mieszkańców głos zabrał Robert Róg. Poruszył on temat wystosowania pisma do Zarządu Dróg Powiatowych w Kolbuszowej z prośbą o poprawę nawierzchni drogi powiatowej w kierunku Ługnicy. W piśmie miało być wspomniane także o udrożnieniu rowów przy drodze od Ostrów Tuszowskich w kierunku Ługnicy. 

Na spotkaniu poruszono sprawę budowy kanalizacji na Górze Kosowskiej poprzez wykonanie przyłączu z gminy Niwiska. Przedyskutowano budowę sieci kanalizacyjnej przy ul. Jana Pawła II. Nadmieniono o weryfikacji adresów na ul. Mieleckiej z uwagi na występowanie przypisywania adresów do błędnych ulic. Uzgodniono także, że zostanie przesłane pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich o usytuowanie znaków ograniczających prędkość. Mają zostać ustawione na drodze wojewódzkiej relacji Mielec – Kolbuszowa – Leżajsk od skrzyżowania w Kosowach w kierunku Przyłęka.

Leszcze

Jesienne spotkanie wiejskie w Leszczach odbyło się pod przewodnictwem sołtysa Stanisława Wilka. Kwota, jaką sołectwo ma do wykorzystania w 2020 roku, to 21 524,38 zł.

Sołtys Wilk przedstawił wnioski, z których przegłosowano do realizacji. Remont i zagospodarowanie budynku wielofunkcyjnego będzie kosztował sołectwo 11 524,38 zł. W planach jest modernizacja budynku szatni i zagospodarowanie terenu wokół boiska i szatni za 7 tys. zł. Tysiąc złotych zostanie przeznaczone na doposażenie strażaków w umundurowanie i sprzęt. Za 2 tys. zł zostaną kupione materiały dla grupy reprezentującej miejscowość.

Mieszkańcy wsi Leszcze poprosili o wyjaśnienie, w jaki sposób i w jakich terminach należy składać wnioski suszowe. Zadali również pytanie, czy aktualnie jest możliwość składania wniosków o dofinansowanie na montaż paneli fotowoltaicznych. Odpowiedzi na pytania udzieliła wójt Elżbieta Wróbel. Przedstawiła także kilka informacji na temat programu "Czyste powietrze".

Mieszkańcy zawnioskowali również o zakupienie ławek do zaplecza wokół budynku wielofunkcyjnego oraz o uwzględnienie w budżecie gminy wykonania oświetlenia na ulicy przy powyższym budynku.W zebraniu uczestniczyło 18 osób. 

Niwiska

Adam Krupa, sołtys Niwisk, na jesiennych obradach przedstawił propozycje do budżetu na 2020 rok. Sołectwo w przyszłym roku ma do wykorzystania 47 725,90 zł. Na co wydana zostanie ta kwota? Mieszkańcy planują montaż lamp oświetleniowych na drodze koło piekarni, co wyniesie ich 7 tys. zł. Budowa oświetlenia drogi relacji Folusz - Grobla będzie kosztowała 29 225,90 zł. Na zakup materiałów potrzebnych dla grup reprezentujących miejscowość mieszkańcy przeznaczyli półtora tysiąca złotych. Organizacja X Targów Rodzimej Tradycji wyniesie wieś równy tysiąc złotych. Na zakup sprzętu p. poż. i umundurowania dla strażaków w funduszu zostanie zabezpieczone 5 tys. zł. Zakup książek i przenośnego mikrofonu dla GOKiB będzie kosztować 3 tys. zł. 

Następnie przystąpiono do dyskusji na temat spraw różnych wsi. Mieszkańcy zwrócili się z wnioskiem m.in. o poprawę rowów przy przy drodze powiatowej relacji Niwiska – Kosowy. Zwrócono się także z wnioskiem o wystosowanie pisma do Spółek Wodnych w Kolbuszowej o wykonanie mostka obok jednego z domostw na terenie sołectwa. W zebraniu uczestniczyło 30 osób.

Siedlanka 

Kwota, jaką miejscowość ma do dyspozycji w ramach funduszu sołeckiego w 2020 roku, to 47 439, 54 zł. Na zakup książek do biblioteki mieszkańcy zaplanowali 1439,54 zł. Jedną z większych inwestycji będzie założenie monitoringu na placu zabaw oraz miejsca rekreacji za 11 tys. zł. Kolejna "spora" część pieniędzy z funduszu 15 tys. zł zostanie przeznaczona na progi zwalniające. Kultywowanie tradycji rodzimej, organizacja festynu rodzinnego "Powitanie lata" wyniesie mieszkańców 4 tys. zł. Montaż oświetlenia na stadionie będzie kosztował 6 tys. zł. Zatrudnienie trenera sportowego w szkółce dla dzieci wyniesie 4 tys. zł. Doposażony zostanie również plac zabaw, na to przedsięwzięcie sołectwo ma do dyspozycji 6 tys. zł. 

W sprawach różnych jeden z mieszkańców zapytał, na jakim etapie jest obecnie budowa sieci światłowodowej firmy Voicenet. Dopytywał, kiedy zostanie ona przyłączona do budynków mieszkalnych. Elżbieta Wróbel, wójt gminy, odpowiedziała, iż stosownie do umowy firma ma czas na przyłącz sieci do budynków mieszkalnych do 31 grudnia 2020 roku. Podczas spotkania mieszkańcy zawnioskowali również o rozdział klasy czwartej i piątej w szkole podstawowej.

W zebraniu uczestniczyło 29 osób.

Hucisko

Kwota, jaką sołectwo ma do wykorzystania w przyszłym roku, to 30 592,30 zł. Podczas zebrania wiejskiego sołtys wsi przedstawiła wnioski, które przegłosowano do realizacji. Poruszyła temat rozbudowy i przebudowy pomieszczenia gospodarczego przy remizie OSP. Będzie to II etap za 30 592,30 zł. Na koniec poruszono tematy różne, mieszkańcy zawnioskowali o ustawienie tablicy informacyjnej na krzyżówce koło przystanku oraz o poprawę nawierzchni drogi. 

W zebraniu uczestniczyło 17 osób.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE