Reklama

Takiej farmy w powiecie kolbuszowskim jeszcze nie było

Opublikowano: ndz, 28 cze 2020 11:33
Autor:

Takiej farmy w powiecie kolbuszowskim jeszcze nie było - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W gminie Majdan Królewski powstanie farma fotowoltaiczna. Pierwsze kroki, związane z jej powstaniem, już zostały wykonane.

Na realizację takiej inwestycji zgodę wyrazili już radni gminni. Zrobili to 19 maja na posiedzeniu wspólnym komisji stałych Rady Gminy Majdan Królewski. Z kolei 2 czerwca, podczas sesji, wyrazili zgodę na zabezpieczenie pieniędzy na pierwsze działania w tym kierunku.

Gdzie powstanie

- Teren przewidziany pod lokalizację farmy fotowoltaicznej w Krzątce jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i jest własnością gminy. Wcześniej grunty były użytkowane rolniczo jako pastwiska. Na chwilę obecną są częściowo zarośnięte - mówi Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski.

Uwzględniając zapisy miejscowego planu, panele fotowoltaiczne mogą zostać ustawione na działce o powierzchni około 4,5 ha. Tam też można uzyskać 3 MW mocy. Wytwarzany ze słońca prąd może być sprzedawany tylko do systemu sieci krajowej.

- Najkorzystniej w pierwszej kolejności rozliczyć energię zużywaną przez obiekty własności gminy, a nadwyżkę sprzedać - mówi wójt. 

Gmina bierze pod uwagę takie rozwiązanie, jednak na chwilę obecną decyzje nie zapadły. Wtedy pozyskane pieniądze można byłoby przeznaczyć na gminne inwestycje.

W rozmowie telefonicznej wójt wspomina np. o infrastrukturze gminnej, która ma już 20-30 lat i wymaga remontów lub modernizacji. Mieszkańcy na chwilę obecną płacą za samą dostawę mediów i nie ponoszą kosztów ewentualnych remontów instalacji.

Czy się opłaca

Na terenie gminy byłaby to pierwsza farma fotowoltaiczna. Niektóre obiekty o większym zużyciu energii elektrycznej posiadają mniejsze instalacje - poniżej 50 KW, które wytwarzają prąd wykorzystywany do ich potrzeb. 

To sprawia, że opłaty użytkowania się zmniejszają. Miejsca, które obecnie korzystają z takich rozwiązań to m.in. ujęcie wody i przepompownia wody w Hucie Komorowskiej, oczyszczalnie ścieków w Majdanie Królewskim i Rusinowie, Urząd Gminy czy Szkoła Podstawowa w Majdanie Królewskim. - Te instalacje obniżają koszty utrzymania infrastruktury gminnej, są przez nas sprawdzone z pozytywnym wynikiem - podkreśla wójt.

Pierwsze analizy

Ze środków budżetu gminy na rok 2021 zarezerwowano 50 tysięcy złotych na sporządzenie dokumentacji budowy. Przeprowadzone zostaną wstępne szacunki mające na celu ustalić m.in. opłacalność inwestycji dla gminy. 

Przy pozytywnym wyniku analiz, sporządzenie decyzji środowiskowej i dokumentacji projektowej może być zakończone w 2021 roku. Wójt podkreśla, że są to wstępne działania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE