Reklama

Tabletki z jodkiem potasu trafiły do kolbuszowskiej straży pożarnej. Procedura na wypadek zagrożenia radiacyjnego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: A. Pocałuń

Tabletki z jodkiem potasu trafiły do kolbuszowskiej straży pożarnej. Procedura na wypadek zagrożenia radiacyjnego - Zdjęcie główne

Tabletki z jodkiem potasu trafiły także do Kolbuszowej. | foto A. Pocałuń

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Tabletki trafiły także do kolbuszowskiej straży pożarnej.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

- Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski

- przekazało MSWiA. 

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Czym jest jodek potasu? 

Jodek potasu, czyli KI, to substancja chemiczna stosowana m.in. w przypadku ataku jądrowego. Działa poprzez blokowanie tarczycy przed wchłanianiem radioaktywnego jodu-131. Może to pomóc w zapobieganiu rakowi tarczycy i innym chorobom tarczycy.

Jodek potasu występuje w postaci tabletek, płynu, kropli. Dawkowanie zależy od wieku, stanu zdrowia i tego, jak reaguje się na leczenie. Jodek potasu należy przyjmować dokładnie tak, jak zalecił lekarz.

Czy jodek potasu można kupić?

Leki zawierające jodek potasu może przepisać lekarz. Są one podawane głównie w leczeniu chorób tarczycy czy zmętnienia soczewki w okulistyce. Płyn Lugola jest przepisywany wyłącznie przez lekarza w stanach zagrożenia radioaktywnego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy