Reklama

Ta firma odbierze śmieci w 2023 roku od mieszkańców gminy Majdan Królewski. Przetarg rozstrzygnięty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ta firma odbierze śmieci w 2023 roku od mieszkańców gminy Majdan Królewski. Przetarg rozstrzygnięty - Zdjęcie główne

Wójt Jerzy Wilk zapewnia, że wybór "nowego" wykonawcy nie przyniesie za sobą jakichkolwiek zmian dla mieszkańców. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Majdan Królewski wybrała odbiorcę odpadów na 2023 rok. Usługi będzie świadczyła ta sama firma, która aktualnie zajmuje się wywozem śmieci. Czy będą podwyżki?

Zamówienie obejmowało odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z ponad 2300 nieruchomości zamieszkanych na terenie majdańskiej gminy oraz z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Rusinowie.

Gmina Majdan Królewski do końca 2022 roku ma podpisaną umowę z konsorcjum firm PHU "Zieliński" Zbigniew Zieliński oraz Bioselect z Rakowa. Nowa umowa ma zostać podpisana również na pełny rok - od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Wykonawca się nie zmieni.

Przetarg rozstrzygnięty

Zainteresowani mogli składać swoje oferty do 3 listopada. W ten sam dzień nastąpiło ich otwarcie. Gmina na wywóz i odbiór śmieci w przyszłym roku planowała przeznaczyć 1 mln 63 tys. złotych. Czy wszystkie mieściły się w gminnym budżecie?

Do przetargu wpłynęły oferty od trzech firm. Najdroższa z nich opiewała na kwotę 1 mln 81 tys. złotych (Dezako z Dębicy). Z kolei Zbiórka i Transport Odpadów Komunalnych Józefa Hausner z Woliny wyceniła zadanie na 1 mln 28 tys. złotych. Najkorzystniejszą cenę zaoferowała spółka Bioselect z Rakowa, tym razem nie jako konsorcjum, która wyceniła swoją pracę na niewiele ponad milion. To właśnie ten wykonawca wygrał finalnie przetarg.

Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski, poinformował w rozmowie z nami, że nie przyniesie to za sobą żadnych zmian dla mieszkańców. Ci nie muszą się więc obawiać podwyżki opłaty za śmieci w przyszłym roku. 

Worki dla mieszkańców

Samorząd wyposażył mieszkańców nieruchomości w pojemniki 120 litrów na odpady niesegregowane. Zgodnie z umową wykonawca natomiast będzie zobowiązany wyposażyć każdą nieruchomość w trzy worki po jednym z każdego koloru (niebieski oznaczony napisem "papier", żółty - "metale i tworzywa sztuczne", zielony - "szkło").

Po 100 sztuk tych samych worków otrzyma również gmina. Natomiast worki koloru brązowego na odpady biodegradowalne firma musi dostarczyć w liczbie 20 sztuk do siedziby zamawiającego. Przeznaczone one będą dla właścicieli nieruchomości nieposiadających kompostownika.

Mimo że liczba worków jest z góry przydzielona dla każdego z mieszkańców, nie oznacza to, że nie będą oni mogli otrzymać ich więcej. W umowie zastrzeżono, że przez cały czas trwania umowy wykonawca będzie musiał wyposażać nieruchomości w worki zgodnie z ich rzeczywistymi potrzebami. Będzie on także zobowiązany odebrać od właścicieli każdą liczbę odpadów komunalnych wystawionych przed posesję.

Z nowym terminarzem

Aktualnie od kwietnia do października śmieci odbierane są dwa razy, a w pozostałych miesiącach raz. W nowym roku ulegnie to zmianie.

Na sierpniowej sesji Rady Gminy Majdan Królewski radni podjęli stosowną uchwałę, w której wyznaczono nową częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych. Wszyscy zagłosowali "za". Jak niejednokrotnie mówili samorządowcy, ma to być sposób na pomniejszenie kosztów za świadczenie usług komunalnych.

- Dwa razy w miesiącu w okresie od czerwca do sierpnia, raz w miesiącu w pozostałym okresie - czytamy w podjętej na jednej z ostatnich sesji uchwale.

To oznacza, że gmina w nowym roku będzie trzymała się zaktualizowanego terminarza odbioru odpadów. Uchwała wejdzie bowiem w życie 1 stycznia 2023 roku.

Tyle aktualnie płacą mieszkańcy:

  • 15 zł od mieszkańca, w przypadku gdy nieruchomość zamieszkuje do pięciu osób włącznie (jeśli kompostują bioodpady w kompostowniku przydomowym)
  • 1 zł od szóstego i każdego kolejnego mieszkańca, w przypadku gdy nieruchomość zamieszkuje więcej niż pięciu mieszkańców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy