Wyższe Kursy Ochrony Ludności (WKOL-P) przeznaczone były dla starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu. Obejmowały one zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Jego uczestnicy zdobyli niezbędną wiedzę oraz umiejętności z zakresu planowania i realizowania działań w sytuacjach kryzysowych, zarządzania ryzykiem, a także reagowania na zagrożenia naturalne i cywilizacyjne.
W jakim celu?
Szkolenie miało na celu przygotowanie terytorialnych organów ochrony ludności do efektywnego wykonywania zadań związanych z ochroną ludności oraz obroną cywilną, we wszystkich stanach funkcjonowania państwa i w przypadku wystąpienia różnorodnych zagrożeń. Było ono realizowane w ramach obowiązkowych szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej przewidzianych w art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (poz. 1907). Ustawy, która nakłada na starostów szereg obowiązków, wśród których wymienić można m.in.:
- kierowanie i koordynowanie na obszarze powiatu, w ramach posiadanych kompetencji, realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej przez podmioty ochrony ludności, o ile czynności te nie są wykonywane przez terytorialny organ ochrony ludności, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 lit. c–d;
- koordynowanie współpracy między służbami, inspekcjami i strażami w zakresie realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej na obszarze powiatu;
- organizowanie współpracy między gminami w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej na obszarze powiatu;
- ewidencjonowanie podmiotów i zasobów ochrony ludności na obszarze powiatu;
- organizowanie udzielania pomocy humanitarnej na obszarze powiatu;
- planowanie oraz organizowanie szkoleń, ćwiczeń i innych form edukacji z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym zatwierdzanie planów ćwiczeń sporządzanych przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), ewaluacja tych ćwiczeń oraz wspieranie programów edukacyjnych mających na celu przygotowanie do reagowania na potencjalne zagrożenia na obszarze powiatu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.