Reklama

Szczepienia lisów w powiecie kolbuszowskim. Czy były przypadki wścieklizny?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Szczepienia lisów w powiecie kolbuszowskim. Czy były przypadki wścieklizny?  - Zdjęcie główne

Rozkładanie szczepionki dla lisów potrwa kilka dni. Właściciele psów czy kotów powinni uważać na swoich czworonogów, ponieważ preparat przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla dziko żyjących lisów. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Akcja doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie planowana jest od 23 kwietnia do 9 maja.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej, z wyłączeniem terenów zabudowanych i akwenów wodnych. Szczepionki będą wykładane ręcznie wokół osiedli ludzkich. 

Przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, a ich podnoszenie jest niewskazane. Kontakt człowieka ze szczepionką w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. 

Dodatkowo w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych.

Przypadki wścieklizny w powiecie kolbuszowskim 

O przypadki wścieklizny u zwierząt domowych pytamy Marka Olszowego, powiatowego lekarza weterynarii w Kolbuszowej. Jak poinformował, w ostatnim czasie nie odnotowano takich przypadków w powiecie kolbuszowskim. 

Objawy wścieklizny u zwierzęcia 

Okres inkubacji choroby (czyli okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów klinicznych) jest różny i zależy m.in. od ilości wprowadzonego do organizmu wirusa, jego zjadliwości, wrót zakażenia (miejsca zranienia), charakteru (rozległości) ran oraz gatunku i wieku wrażliwego zwierzęcia. Przyjmuje się, że okres inkubacji u zwierząt trwa od kilku dni do ponad 7 lat, przy czym przeważnie wynosi:

  • u małych zwierząt (pies, kot, owca, koza, świnia) - od kilku do 90 dni;
  • u dużych zwierząt (bydło, koniowate) - od kilku do 180 dni.
Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:

psy - występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;

koty - odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;

Objawy wścieklizny u człowieka 

Pojawia się gorączka, rozbicie, uczucie dużego zmęczenia i bóle mięśni. W miejscu ugryzienia pojawia się swędzenie, mrowienie i narastający ból, a w dalszej konsekwencji także wyjątkowa wrażliwość na dotyk. W dalszej kolejności występuje zaburzenie czucia

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy