reklama
reklama

Szansa na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jakie warunku muszą spełnić mieszkańcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szansa na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jakie warunku muszą spełnić mieszkańcy? - Zdjęcie główne

Szansa na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jakie warunku muszą spełnić mieszkańcy?

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIMieszkańcy gminy Cmolas będą mogli ubiegać się o zamontowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Jakie warunku będą musieli spełnić?
reklama

Gmina Cmolas ogłosiła nabór uczestników do nowego projektu. Dotyczy on budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie prywatnych posesji.

Udział w projekcie jest możliwy wyłącznie dla nieruchomości, które spełniają ważne warunku. Jakie? 

  • Zlokalizowane na Obszarach Natura 2000, Obszarach Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, Obszarach Sokołowsko-Wilczowolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
  • Znajdujące się poza terenem aglomeracji Cmolas.
  • Nieobjęte zbiorowym systemem odprowadzania ścieków.
  • Zlokalizowane na obszarach, gdzie nie jest projektowana kanalizacja sanitarna.

Aby zgłosić się do projektu, należy wypełnić, podpisać i złożyć niezbędne dokumenty, które są do pobrania na stronie internetowej gminy Cmolas. Nabór uczestników projektu trwa od 24 czerwca, do 5 lipca. Deklaracje złożone po tym terminie zostaną wpisane na listę rezerwową.

reklama

Po zakończeniu naboru gmina Cmolas sporządzi listę podstawową i listę rezerwową uczestników projektu. Następnie przeprowadzi wstępną wizję terenową, aby określić prawne i techniczne możliwości wybudowania oczyszczalni ścieków. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji technicznej oraz złożenie wniosku o dofinansowanie, którego termin mija 20 sierpnia 2024 r. Ocena wniosków przez Instytucję Organizującą Nabór planowana jest na kwiecień 2025 roku.

- W przypadku uzyskania dofinansowania, gmina Cmolas podpisze z uczestnikami projektu umowę uczestnictwa w projekcie, określającą zasady realizacji zadań. Zgodnie z regulaminem, zakończenie realizacji projektu nie może nastąpić później niż 31 grudnia 2026 r.

reklama

- informuje cmolaski urząd. 

Gmina Cmolas przeprowadzi procedury wyboru wykonawców, nadzorować będzie realizację prac oraz przeprowadzi odbiory robót. Właścicielem oczyszczalni przez 5 lat od uzyskania ostatniej płatności ze środków UE będzie gmina Cmolas. Uczestnicy projektu będą odpowiedzialni za prawidłową eksploatację oczyszczalni, w tym koszty eksploatacji oraz wywóz osadów ściekowych.

Ostateczny koszt wkładu własnego uczestników będzie zależny od takich czynników jak: koszt opracowania dokumentacji technicznej, wynik postępowań przetargowych, wielkość i typ oczyszczalni oraz lokalizacja. Szacunkowy koszt wkładu własnego wynosi około 5000 zł brutto.

Warunkiem realizacji projektu jest pozyskanie przez gminę dofinansowania unijnego.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama