Reklama

Święto Matki Boskiej Zielnej - 15 sierpnia . Zwyczaj święcenia bukietów wciąż żywy?

Opublikowano:
Autor:

Święto Matki Boskiej Zielnej - 15 sierpnia . Zwyczaj święcenia bukietów wciąż żywy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI 15 sierpnia przypada jedno z najważniejszych świąt maryjnych - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy tej okazji gospodynie naszego regionu święcą okazałe bukiety z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, warzywa i owoce.

 

Jak mówi stare ludowe przysłowie: "W sierpniu każdy kwiat woła, zanieś mnie do kościoła!".

 

To porzekadło przypomina o zwyczaju święcenia bukietów w uroczystość Matki Boskiej Zielnej. Jest to jedno z najstarszych świąt kościelnych. Swoimi początkami sięga aż do V wieku. Matka Boska Zielna w wielu krajach europejskich czczona była jako patronka ziemi i płodów rolnych. Połowa sierpnia to dla mieszkańców wsi ukoronowanie prac w polu.

 

Dziękowano wówczas Maryi za udane, obfite plony oraz proszono o dalszy urodzaj. Modlono się także o zdrowie dla rodzin, upraw i zwierząt gospodarskich. Wierzono, że tak przygotowany, poświęcony bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości. Ususzony bukiet przechowywano cały rok, co miało uchronić dom od choroby i nieszczęścia.

Mieszkańców naszego powiatu postanowiliśmy zapytać, jakie zioła królują w ich bukietach.

- U mnie dominują kłosy zbóż, bo razem z mężem jesteśmy rolnikami. Oprócz zbóż są też zioła, takie jak mięta czy gałązka kopru i kwiaty z ogródka - mówi pani Barbara.

Nieco inaczej wygląda bukiet dziękczynny za plony pani Marii

. - U mnie jest i marchewka, i jabłko, ale i polne zioła, takie jak podróżnik czy piołun - wymienia kobieta i dodaje: - Zioła święcę co roku podczas mszy świętej. Tę tradycję przekazała mi moja mama. Teraz ja przekazuję ją moim córkom. 

 

- Pamiętam, że po święceniu moja babcia z tym bukietem obchodziła cały dom. Miało to zapewnić pomyślność całemu domowi i jego mieszkańcom. Później szłyśmy razem, aby zostawić go na kilka dni w polu. Chyba miało to zapewnić dobre zbiory również w przyszłym roku - mieszkanka Kolbuszowej podzieliła się z nami wspomnieniami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE