- Mieliśmy dziś 22 zgłoszenia. Z tego wyszło 18 zdarzeń (4 się powtórzyły), w tym 8 pożarów i 4 drzewa/konary drzew
- przekazał przedsawiciel staży.
Pożary traw dużym zagrożeniem
Pożary traw stanowią poważne zagrożenie, szczególnie w okresach, gdy panują ekstremalne warunki pogodowe. W ostatnim czasie sytuacja stała się wyjątkowo niebezpieczna ze względu na długotrwały brak opadów, który doprowadził do znacznego wysuszenia roślinności. Suche trawy i ściółka stają się łatwopalnym materiałem, który może błyskawicznie się zapalić od najmniejszej iskry.
Silny wiatr potęguje zagrożenie
Dodatkowym czynnikiem pogarszającym sytuację jest silny wiatr, który rozprzestrzenia ogień na duże obszary w bardzo krótkim czasie. Pożary, które wybuchają w takich warunkach, są trudne do opanowania i szybko mogą wymknąć się spod kontroli, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również dla ludzi i ich mienia.W takich warunkach kluczowe jest unikanie wszelkich działań, które mogłyby spowodować pożar, takich jak wypalanie traw czy nieostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem.
Apel Nadleśnictwa Kolbuszowa
- W związku z aktualną prognozowaną ciepłą i słoneczną pogodą w lasach utrzymuje się bardzo duże zagrożenie pożarowe. Apelujemy do wszystkich planujących pobyt na terenach leśnych o rozwagę w posługiwaniu się ogniem. Pamiętajmy, to człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów
- apelują przedstawiciele Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Zagrożenie pożarowe
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB prognozuje w piątek 6 września oraz sobotę 7 września ekstremalne zagrożenie pożarowe niemal na całej powierzchni kraju.
Pożary lasów w Polsce
W 2024 roku strażacy odnotowali już 4 335 pożarów lasów. Jest to o ponad 300 pożarów lasów więcej w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku, gdy odnotowano ich 4019.W środę i czwartek 4-5 września w polskich lasach odnotowano odpowiednio 71 i 104 pożary.
W sumie w ciągu pierwszych pięciu dni września odnotowano już ponad 270 pożarów lasów, najwięcej w woj.: mazowieckim 63, łódzkim 31, śląskim 27, lubelskim 20, świętokrzyskim 18 oraz podkarpackim 15.
W 2024 roku najwięcej pożarów w lasach strażacy odnotowali w woj.: mazowieckim 1397, łódzkim 457, dolnośląskim 286, wielkopolskim 285, świętokrzyskim 268 oraz lubuskim 241.
Aby uniknąć pożarów w lasach, straż apeluje do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzeganie podstawowych zasad:
w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi;
- w parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.