Reklama

Strażacy ochotnicy palą się do pracy

Opublikowano:
Autor:

Strażacy ochotnicy palą się do pracy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Niwiska to gmina bezpieczna - tak wynika z analizy zagrożeń przeciwpożarowych i działań operacyjnych jednostek OSP za miniony rok i pierwszy kwartał obecnego.

O tym, że strażacy ochotnicy to dobro każdej miejscowości, nie trzeba nikogo przekonywać. To dzięki ich społecznemu oddaniu możemy żyć i czuć się bezpiecznie. O wynikach tej pracy, wykonywanej praktycznie o każdej porze dnia i nocy w gminie, poinformował Adam Haptaś – zastępca dowódcy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej oraz komendant gminny OSP w Niwiskach.

Pożary i zagrożenia
OSP liczy 467 członków (w tym 34 kobiety), z czego 80 ochotników może brać udział w akcjach ratowniczo-gaśnicznych. A pracy jest sporo, m.in. za względu na zwiększony ruch na drodze prowadzącej do autostrady, co też powoduje większą liczbę wypadków. Ponadto strażacy pomagają w gaszeniu pożarów, zabezpieczaniu miejsc zagrożeń, są przy powalonych drzewach, podtopieniach.

W minionym roku jednostki OSP z gminy interweniowały 12 razy przy pożarach budynków mieszkalnych i murowanych. Do miejscowych zagrożeń wyjeżdżano 37 razy i były to interwencje związane z wypadkami drogowymi, powalonymi drzewami na drogi wskutek silnych wiatrów, zatrucia tlenkiem węgla, zabezpieczeniem lądowiska dla helikoptera, wypompowywaniem wody z zalanych pomieszczeń budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz usuwaniem substancji ropopochodnych z dróg. OSP Niwiska trzy razy pomagała JRG Kolbuszowa w zabezpieczeniu operacyjnym powiatu.

Z kolei w pierwszym kwartale 2017 roku jednostki interweniowały m.in. przy wypadku drogowym w Przyłęku, usuwały powalone drzewo w Hucisku, wypompowywały wodę z piwnicy w Siedlance. Interweniowały także przy pożarach domów w Niwiskach i Cmolasie oraz pożarach np. sadzy w kominie i traw na nieużytkowanych polach rolnych.

Interwencje od stycznia do końca marca 2017 r.
Na terenie powiatu: 122 wydarzenia, z czego 45 - pożary, 71 - miejscowe zagrożenia, 6 -fałszywe alarmy, udział w akcjach i ćwiczeniach - 17.

Więcej w 23 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE